Bir grup bilim insanı, Avustralya’da, kuzey Queensland yağmur ormanlarında yetişen yabani pembeyemiş (blushwood) ağacının meyvesinde tespit ettikleri bir bileşiğin “kanser hücrelerini sıvılaştırıp hiçbir yan etki yaratmadan öldürdüğünü” tespit ettiklerini açıkladılar.

130 milyon yıllık yağmur ormanlarından geride kalanın derinliklerinde bulunan bu meyve dünyanın en korkutucu hastalığının ilacı olabilir.

EcoBiotics’ten araştırmacı Victoria Gordon, ilacın insanlar üzerinde denenmesine bu yıl içinde başlanabileceğini umut ettiğini söylüyor. Dr. Gordon’ın açıklamasına göre, EBC-46 olarak bilinen özütün tek dozu kritik derecede hasta elli köpek ve on iki kediyle bir o kadar at üzerinde denenmiş ve olağandışı bir durum gözlenmiş. Dr. Gordon, tümörün tamamen sıvılaştığını söylüyor.

Özütün tümöre çok hızlı bir şekilde etki ettiğini gözlemlediklerini açıklayan araştırmacı yirmi dört saat gibi kısa bir sürede iyileşme görüldüğünü anlatıyor. “Tedavi ettiğimiz en büyük tümör bir köpekteydi ve kutu kola büyüklüğündeydi. Hayvan ciddi biçimde hastaydı.”

Şu ana dek cilt kanseri ve kemik kanseri üzerinde çalıştıklarını açıklayan Dr. Gordon, bunun meme, bağırsak ve prostat kanseri için de muhtemel tedavi olduğunu belirtiyor.

Share This