Sen kim, çıkıp orada konuşmak kim. Şimdi çıkacaksın kürsüye sesin titremeye başlayacak. Derken terlemeye başlayacaksın. Herkesin harcı değil bu işler kuzum. Güldürme kendine. Sen iyisi mi uzak dur bu işlerden.

Bazen sözümden çıkar gibi düşüncelere daldığını görüyorum. Bak, aklını başına topla. Ben biliyorum senin için neyin iyi neyin kötü olduğunu. Sen bunu tartamazsın biliyorsun. Geçenlerde yine kalkmış o çok hoşlandığın kıza birlikte konsere gitmeyi teklif etmişsin. Ne oldu. Kız seni kale almadı bile değil mi. Ben sana söylememiş miydim başaramazsın diye.

Bir de tutturmuşsun, yaptığım işi sevmiyorum, severek çalışmıyorum , diye. Ne olacaktı yani?… Ben seni hiç anlamıyorum bu konuda. Her ay düzgün maaşını alıyorsun. Aldığın para öyle vazgeçilir bir para değil. İtibarlı bir yerde, itibarlı bir konumdasın. Herkes hayran senin konumuna.  Eşin, ailen memnun yaptığın işten. Ama sen ne yapmaya çalışıyorsun, efendim güya bir takım hobilerin varmış, bunları işe dönüştürürsen çok mutlu olacakmışsın falan.

Kardeşim sana rahat battı galiba. Otur oturduğun yerde. Öyle işlerle mutluluk olmaz. Hadi yaptın diyelim, nasıl geçineceksin? Ya tuturamazsan? Ya senin düşündüğün gibi talep gelmezse? Eski işine de dönemezsin artık. Kaldın  mı ortada. Sen başına gelebilecekleri hesap edemezsin işte böyle. Zaten sana kim öğretiyor bu fikirleri bilmiyorum. Bir elime geçirsem ben yapacağımı bilirim ona. Ha tabi hayatında bütün yapman gerekenleri yaparsın, ömrünün kalan kısmını garantileyecek parayı biriktirirsin, çoluk çocuk okullarını bitirir, hayatlarını kurarlar o zaman ne istersen yap. Artık kaç yaşına gelmiş olursun bilemem ama ancak o zaman olur bunlar.

Bu gün alışveriş sırasında o pembe gömleği eline alıp alıp bıraktığın da gözümden kaçmadı bu arada. Sen delirdin galiba. Hiç erkek adam pembe gömlek giyer mi? Etraf ne der sonra hiç düşündün mü. Allah’tan ben senin için bunu da düşündüm de engel oldum almana. Senin konumunda bir adam giyimine kuşamına dikkat etmeli değil mi. Öyle her istediğin gibi giyinemezsin. Öyle istiyorum, hoşuma gidiyor, gibi hikayeler anlatma bana, kesinlikle olmaz. Bir daha olmasın!…

Bir de şu yelken merakı var. Efendim deniz tutkusu varmış, yelkenli kullanmak istiyormuş, bu sayede kendini çok rahatlatacakmış falan. Sen nasıl vakit bulacaksın yelken yapmaya?… Bir kere öğrenmek için bile vaktin yok senin. O işler öyle iki arada bir derede dar zamanda yapılmaz… Senin neyine böyle uğraşlar. İlla bir hobiye gereksinim duyuyorsan bir muhasebe kursuna falan katıl. İlerde emekli olduktan sonra belki muhasebecilik yaparsın. Çok güzel bir iş ama benim yapıma uygun bir konu değil, dediğini duyar gibi oldum. Artık yerse… Bilemiyorum.

Bak artık isyan istemiyorum. Ben ne dersem o olacak. Hayatta güvende olmak herşeyden önemli ve senin nasıl güvende olacağını ben bilirim.

Ben kimmiyim?

Kim olacak tabiki EGO’n.

Share This