Öğleden sonraları, evimin yeşillikler köşesine oturup, türk kahvemi yudumlamak zihnimi dinlendiriyor. Bu arada gökyüzünü ve kuşları seyrediyorum; onlar da bana eşlik ediyorlar.

Oğlumla çok sevdiğimiz diziyi beraber seyredebilmek için koşturmak çok heyecan verici. “Anneee, dizimiz başlıyor, koooş!” diye her bağırışında böyle bir anı yaşadığım için içim sevinçle doluyor.

Eşimle evimizde kendi çalışma alanlarımızda saatlerce çalışırken, onun veya benim yaptığım türk kahvesinin mis gibi kokusuyla çalışmalarımıza ara vermek ve kahve sohbeti yapmak birbirimize olan sevgimizi besliyor.

Yirmi sene önce tanıdığım, yaşamımın bir bölümünde uzaklaştığım, sonra tekrar kavuştuğum,  çok sevdiğim dostlarımla ayda bir hafta içi kahvaltı için bir araya gelmek ve saatler süren sohbetler yapmak kalbimi ısıtıyor.

Haftada bir annemle babama kahvaltıya gitmek, onların sevdiği TV programları hakkındaki yorumlarını dinlemek, bazen onlara kızmak, bazen onlarla üzülmek, bazen katıla katıla gülmek yaşamın akışı içinde bana bir mola aldırıyor.

Kardeşimle, ikimizin de uygun olduğu bir Cuma veya Cumartesi akşamında, abla-kardeş akşamı yapmak, o saatleri sadece birbirimize ayırmak, birbirimizi şımartmak, bir kardeşim olduğu için ne kadar şanslı olduğumu derinden hissettiriyor.

Böyle, bunlara benzeyen ya da benzemeyen irili ufaklı ritüllerim var benim.

Bazen bazıları doğallıkla çıkıyor hayatımdan, bazen yenileri geliyor, bazen de mevcut olanlar değişiyor, yeniden oluşuyor.

Ritüelleri çok anlamlı buluyorum. Bireyin kendisiyle ve başkalarıyla ilişkisini zenginleştiriyor, güçlendiriyor, anlam katıyor.

Kendime ayırdığım zamanlar ve kendime verdiğim yaşam hediyelerim içimdeki özşefkati, özsevgiyi besliyor, geliştiriyor.

Yaşamımda ilişkide bulunduğum insanlarla oluşturduğum ritüller her ilişki içinde kendi sinerjisini yaratıyor. Yaşamın o anki hediyesinin paylaşımı aynı zamanda şefkat ve sevgi paylaşımı ve çoğaltımı.

Kendimizle ve başkalarıyla ilişkimizde, kendimize ve başkalarına gösterdiğimiz özenin bir parçası ritüeller. Yaşamın doğal akışı ve dinamiği içinde ritüller de kendi doğal kurgularını oluşturuyorlar.

Aşk ilişkilerinde özeni, sevgiyi, saygıyı, güveni her daim taze tutmaktan ve sürekli geliştirmekten bahsedilir hani; benim çiftlere önerim, kendi ritüellerini oluşturmaları. Hafta sonları el ele yürüyüşe çıkmak da olabilir, evlerinin en sevdikleri köşesinde gazete sayfalarını paylaşıp okumak da, ayda bir beraber yelken açmak da,… Sadece birbirine ayrılan çok özel zamanlar, bu zamanda paylaşılan sevgi, saygı, güven, özen, şefkat,…

Ben yaşamımdaki ritüelleri seviyorum… Sizlere de ritüellerinizi yazmanızı, yoksa oluşturmaya başlamanızı, böylece kendinizi şımartmanızı öneriyorum…