Aslında rüyalarımız bize, “olacaklardan” çok, “olanı” anlatır. Peki o zaman “bir rüyanın çıkması” ne demek? Pek çok durumda rüyalarımızın geleceği haber veriyor olmasının asıl sebebi, geleceğimizi yaratının bugünümüz olması.

Rüya yorumu yapmak için kimsenin medyumlara layık yeteneği olması gerekmiyor. Birkaç temel kuralı bilen herkes kolayca rüyaları yorumlayabilir. Bu da yıllarca dirsek çürütmeyi gerektiren bir öğrenim süreci değil. Şimdi anlatacağımız yöntem belki de en kolay ve etkili rüya yorumlama yöntemi. Burada yazılanları iyice öğrenir ve bolca uygulama yaparsanız çok kısa zamanda büyük başarı gösterirsiniz. Ayin, ritüel, dua şu bu gerekmiyor; zaten muhtemelen gayet akla yatkın bulacaksınız yöntemi.

Zihnimiz, bedenimiz, ruhumuz, bizimle rüyalar yoluyla iletişim kurar, fikirleri aktarır, sağlık konusunda uyarılarda bulunur. Evet, bazen rüyalar geleceği de haber verir!

İLK ADIM, GEREKLİ ALET EDEVAT

Rüya yorumlama işine merakınız varsa bunu daha önce de duymuşsunuzdur: Bir not defteri edinin! Uyanır uyanmaz rüyanızda gördüğünüz her şeyi not etme düşüncesine oflayıp pufluyor musunuz? Maalesef başka bir çaresi yok. Üzerinde çalışmak istiyorsanız rüyalarınızı not etmeniz şart. İlla yazmanız gerekmiyor tabii ama bir şekilde kaydetmeniz şart. İsterseniz ses kayıt cihazı da kullanabilirsiniz. Hatta bu yazmaktan da iyi bir yöntemdir çünkü ne olsa yazdığımızdan daha hızlı konuşuruz. Konuşurken daha ayrıntılı tasvirleri aktarma ihtimalimiz artar. Ayrıca ses tonunuzu da analiz edebilirsiniz. Bir de konuşmak daha az konsantrasyon gerektirir.

Bu durumda not defterine ihtiyacınız kalmadı, değil mi? Size öyle geliyor! Daha sonra o teyptekileri bir kenara yazmanız gerekecek ki rüyanızı yorumlarken yanına, kıyısına, köşesine not alabilin. Yine de ses kayıt cihazı en azından ilk aşamada çok daha pratik bir öneri. Defterinizle teybinizi başucunuzda tutun. Uyandığınızda rüyanızı hatırlayacağınıza dair kendinize telkinde bulunun. Tamam, gecenin bir vakti uyanacak olursanız o sırada gördüğünüz rüyayı kaydetmeniz şart değil. Rüyalar tiyatro oyunu gibidir. Epeyce bir provadan sonra asıl oyun sahnelenir.

Gecenin bir yarısı uyandığınızda kaydedilmesi gerekecek kadar önemli bir rüya görmüşseniz bunu ta karnınızda zaten hissedersiniz. O zaman kaydedin işte.

Şimdi başucu aletleri konusunu kapadığımıza göre sonraki adıma geçebiliriz.

UYUMANIN UYGUN YOLU

Her şey gibi uykuya dalmanın da bir yolu yordamı var. Önce gevşemek lazım. Sonra da iyi, güvenli, düzenli uyku alışkanlıkları edinmek. Uykuya “borçlu” kalırsanız öyle derin uyursunuz ki rüyalarınızı hatırlamanız hani neredeyse imkânsız hale gelir.
Yatağa girince yapacaklarınız:

  • Tamamen gevşeyin. Rahatlatıcı bir müzik ya da derin rahatlama sağlayan motivasyon CD’leri dinleyebilirsiniz. Ama belirli bir süre sonra kapanması için müzik çaları önceden ayarlamayı unutmayın.
  • Dikkatinizi, aklınızı kurcalayan temel meselelere verin. Uykuya dalarken aklınızdaki ana temaya ya da düşünce zincirine dikkat edin. Bu size, rüyanızın nereden temel aldığını göstermek için önemli bir ipucu sağlayabilir. Yalnız herhangi bir düşünceye gereğinden fazla odaklanmayın. Uykunuz kaçmasın!
  • Rüyanızı hatırlamayı telkin edin kendinize. Öyle zor, karmaşık bir yanı yok bunun. “Ne rüya gördüğümü hatırlayacağım” deyin yeter. Bunu da aklınızın bir köşesinde tutun. Karatahtaya ceza yazısı yazan çocuklar gibi değil tabii…
  • Sakin bir şekilde uyanın. Üstünüze atlayıp sizi yalayan koca bir köpekle yataktan fırlamak rüya müya bırakmaz insanın aklında. Kim ne derse desin sekiz saatlik bir uyku yetişkinler için ihtiyaçtır. Bazılarının daha da fazla uykuya ihtiyacı olabilir. Yeterince uyumamak rüyaları hatırlamamanın en önemli sebebidir. Aşırı uyku da aynı etkiyi gösterir. Kendiliğinizden, alarm kurmadan ya da biri sizi uyandırmadan uyanın.
  • Sağlığınıza ve yediklerinize de dikkat edin. Uyku kalitesini etkileyen her şey rüya görme düzeyini de etkiler.

Bu önerileri yerine getirirseniz eninde sonunda rüyalarınızı hatırlamaya başlarsınız.

RÜYA YORUMLAMA: TEMEL RÜYA TEMALARI

Rüyanın ana “temasını” ya da “kavramını” tanımlamak rüya yorumunun belki de en önemli adımıdır. Önce rüyanızı kaydedin. Rüyaya farklı bir perspektiften bakın. Detayları eleyin ve rüyanızı bir bütün olarak görün.

İşte bir örnek:SAYFA-BOLUMU

Parlak mermer zeminli güzel bir holdesiniz, duvarlarda olağanüstü sanat yapıtları var. tablolar altın varaklı çerçevelerde duruyor. Köşede çiçekler var, nefes kesici güzellikte. Tavan bir katedralinkine benziyor, oymalarla süslü zarif kemerler var. Yalnız olduğunuz ve bütün bunların bakımından sorumlu olduğunuz izlenimine kapılıyorsunuz. Holün diğer ucundan bir kazıma sesi geliyor. Telaşla sesin geldiği yere gidiyorsunuz. Dehşete kapılıyorsunuz çünkü bir fare güzel bir tablonun köşesini kemiriyor. Bir şey yapmazsanız eserin değerini yitirip çirkinleşeceğini anlıyorsunuz. Ama fareyi yakalarsanız iş işten geçmeden önce resmi kurtarabileceğinizi biliyorsunuz. Fareyi zamanında ele geçireceğiniz konusunda tereddütleriniz var.

Hayal kırıklığı duygusuyla uyanıyorsunuz çünkü sizin için bu kadar önemli bir şeyin mahvolmasını istemiyorsunuz.

Detayları elediğinizde bu rüyanın teması şudur:

Birisi değerli bir şeyin duyarsızca mahvedildiğini görür. Şayet çabuk davranılırsa bunu durdurmak için bir fırsat vardır.

Gerçekten de bu rüyayı görmüş olsaydınız tema onu çok daha net kılmaz mıydı? Tema yaratmak gayet basittir ve genellikle sadece sağduyu ister.

Önemli olan şu:

1.    Tema, büyük resmi görmenize yardım eder.
2.    Tek başına tema, bütünlüklü bir yorum için fazla belirsizdir.

İpucu: Temanın sırrı, bütün ayrıntıları, isimleri, nesneleri, mekânları eleyip sadece eylemi açığa çıkarmakta yatar. Bu bize büyük bir ipucu verir ama her şeyi açıklamaz. O halde rüyalar dünyasına yolculuğunuzda rüya teması yorumunda ustalaştığınızda işiniz tamamlanmış sayılmaz.

TEMAYI HAYATINIZDAKİ ÖZEL BİR ALANLA EŞLEŞTİRMEK

Her şeyden önce şunu bilin ki gördüğümüz rüyaların çok azı kehanet rüyasıdır. Bunu baştan kabul ederseniz pek çok hatalı yorumlamadan da paçanızı kurtarırsınız. Rüyalar bencildir; yani rüyalarınızın yüzde doksanı doğrudan sizinle alakalıdır. Bunu bilirseniz gördüğünüz rüyanın temasını hayatınızın belirli bir alanıyla daha kolay ilişkilendirirsiniz.

İşte size bir ipucu: Kendinize, “Bu rüyanın anlamı nedir?” diye sormak yerine “Bu rüya hayatımın hangi alanıyla ilgili?” diye sorun. Sonuca çok çabuk varacaksınız.

Daima rüyanızın sizinle ilgili olduğu, mesajın da size verildiği varsayımıyla yola çıkın. Temayı oluşturduktan sonra bunu, hayatınızdaki mevcut koşullara ya da belirli bir duruma uyarlamanız gerekiyor. Bu perspektiften baktığınızda “Hah işte, demek buymuş!” diyorsanız bu kesinlikle rüyanızı doğru yorumladığınıza işarettir. Bazen, gördüğünüz kötü bir rüyaysa, “Ah! Bu olmasın sakın!” şeklinde de gelebilir o his. Her iki durumda da yaptığınız ilişkilendirmenin doğru olduğunu bir şekilde bilirsiniz.

Temayı ne kadar doğru tespit ettiyseniz bunun hayatınızın hangi kısmını ilgilendirdiğini bulmanız o kadar kolay olur.

Peki bir temayı tam olarak nasıl eşleştireceksiniz hayatınızın belirli bir alanıyla?

Şu örnek rüyaya dönelim. Tema şuydu: Birisi, değerli bir şeyin duyarsızca mahvedildiğini görür. Şayet çabuk davranılırsa bunu durdurmak için bir fırsat vardır.

Kendinize şu soruları sorun:
•    Hayatta benim için çok değerli olan unsurlar neler? (“Ah, işte bu!” duygusunu arayın)
•    Bunların zarar görmüş olma olasılığı var mı?

Şu da kulağınıza küpe olsun: Böyle bir rüya görüp de hayatta sizin için neyin değerli olduğunu tespit ettiyseniz, bunun tehlikede olabileceğini biliyorsanız ama henüz çözümü bulamıyorsanız zihniniz bulur! Durumu yeniden gözden geçirin, çözüm bir anda önünüze düşebilir! Umutsuz bir durum olsaydı rüya da farklı olurdu. Bazen uykudaki zihnimiz, normal düşünce sürecinden çok daha çabuk doğru sonuca varabilir.

Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, hayatımızdaki temaları bulma işi en iyi, duygular yoluyla yapılır. Rüyanın temasını hayatınıza uyarlamaya çalışırken sadece duygularınızı izleyerek bile doğru sonuca varıp varmadığınızı anlarsınız. Hayatımız bazen öylesine karmakarışıktır ki o temayı eşleştirecek pek çok alan bulabiliriz. Bu durumda en iyi yönergeler duygularımızdır. Mesela şu hol rüyasını gören kişi rüya boyunca kendini mutlu hissettiyse farklı bir yorum yapılır, kendini üzgün hissettiyse bambaşka bir yorum yapılır.

RÜYA YORUMU: EVRENSEL SEMBOLLER

Uyku alışkanlıklarınızı düzenlediniz. Beslenme alışkanlıklarını iyileştirdiniz; bedeninizin vitamin, mineral eksikliklerini giderdiniz. Nasıl gevşeyeceğinizi öğrendiniz ve rüyaları yazıp kaydetmeye başladınız. Rüyalarınızı hatırlamak için kendinize telkinlerde de bulundunuz. Şimdi temalar kolayca zihninizde beliriyor ve siz bunların kendi yaşantınızla bağlantısını görebiliyorsunuz. O halde, tamam mı? Tamam olmayan bir şeyler var değil mi? Sanki resmin geniş bir kısmı kayıp gibi mi?SAYFA-BOLUMU

Evet. Ayrıntılar. Yani bir rüyanın temel unsuru olan sembolleri anlamlandırmak. Bazen belirli eylemler bile (uçmak gibi) bir şeyleri sembolize eder. Bir rüyadaki her şey bir semboldür; her küçücük ayrıntı aslında bir şey söylemek ister. Semboller çoğunlukla kişiye özgü ifadelerdir. Yani bir rüya yorumları kitabında bulduğunuz bir açıklama, size özel bir rüyada sizin hayatınızla ilgili bir sembolü açıklayacak diye bir şart yok. Çünkü biz bazen anlamları birbirimizden farklı ilişkilendiririz. Mesela biri, uzunca bir süre parasız kaldıysa, evinde elektrikler kesik olduğu için karanlıkta mum yakarak oturduysa, mumu, acıyla, zorluklarla ve fakirlikle ilişkilendiriyor olabilir. Ama özel günlerde, romantik bir hava yaratmak için hep mum yakan biri, mumu aşkla, yeni bir ilişkiyle ilişkilendirmiş olabilir ya da kilise kilise dolaşıp mum adayan biri için Tanrı’yı simgeliyor olabilir. Aynı nesnenin taban tabana zıt üç yorumu.

Rüya yorumları kitaplarında belirli bir nesnenin genellikle en yaygın, en “müşterek” anlamı verilir. Ve tabii hangi dönemde yazılmış olduğu, hangi bakış açısını temel aldığı belirleyici etkenlerdir. (Örneğin, İslami geleneğe göre yapılan rüya yorumlarında daima başrolde erkekler vardır ve kadınlar sadece figürandır). Şayet gördüğünüz şey, sizi hayatınızın herhangi bir döneminde etkilemiş bir nesne değilse, o zaman rüya yorumları kitabındaki anlamı büyük ihtimalle geçerli olacaktır.

Bununla birlikte, bütün zamanlarda, herkes için daima aynı anlama gelmiş epeyce bir sembol de vardır. İşte rüyalarınızı yorumlarken asıl bunları yazmanız, bir yere kaydetmeniz ya da en azından aklınızda tutmanız iyi olur. Bu sembollerin neden evrensel olduğu doğrusu bir gizem; ama mutlaka iyi bir nedeni vardır.

Hayvanlar

Hayvanlar bizim kendi iyi ya da kötü davranışlarımızı simgeler. Bir hayvanı rüyanızda bir şey yaparken gördüyseniz bu genellikle kötü bir alışkanlığı, davranışı temsil ediyordur. Çünkü kendimize pay çıkarmamızdan çok daha kolaydır rüyamızda negatif bir şey yapan bir hayvanı seyredip kabul etmemiz. Diyelim ki bir kadın kilo vermek istiyor ve pek çok kez rejime başlayıp bırakmış. Yine rejimde olduğu bir akşam dayanamayıp koca bir dilim pasta yiyip yanında da sıcak çikolata içmiş. O akşam rüyasında bulutlu bir günde bir çiftlikte olduğunu görür. Kendi küçük yelkenli teknesinde birikmiş bir gübre yığınının içinde dişi domuzlar durmadan bir şeyler yemektedir. Onları iğrenerek seyreder. Sıcak çikolataya bulanmış pasta parçaları yediklerini fark edince afallayıp utanır. Bu rüyayı yorumlamak için dahi olmaya gerek var mı? Ya da o hayvanın neyi simgelediğini anlamak için! Rüyası bu kadını, yediklerini kontrol etmezse kendisi hakkında ne hissedeceği konusunda uyarmaktadır.SAYFA-BOLUMU


Arabalar ve Diğer Taşıtlar

Kullandığınız taşıtlar genellikle iki şeyi yansıtır; hayattaki yönünüz ve bedeniniz. Bir araba tamircisiyseniz ya da otomobil yarışçısı ya da tasarımcısıysanız, rüyanızın yorumu buna göre değişecektir. Belirli bir araçla fazla içli dışlı olma hali rüyanın anlamını kolayca değiştirebilir. Gördüğünüz aracın durumu size kendi sağlığınız hakkında bir fikir verebilir. Fırtınalı bir gecede, engebeli bir yolda, külüstür bir araba kullanmak pek de hayra alamet olmayabilir. Ama masmavi bir gökyüzünde, şarkı söyleyecek kadar mutlulukla bir jette uçmak oldukça iyi bir rüya olsa gerek.

Çocuklar

Bir çocuk çoğu kez yeniliği, değişikliği ve sevinci temsil eder. Bu bakış açısıyla bir çocuğun hayatınızın yeni bir döneminde ya da giriştiğiniz yeni bir projede neyi temsil ettiğini kolayca çözümleyebilirsiniz. Rüyada çocuğun (bir durumu) ne kadar iyi idare ettiği, temsil ettiği şeyin ne kadar iyi yapıldığının göstergesidir. Bazen çocuk, benliğimizin masum bir parçasını da temsil edebilir ve kimi zaman da olgunlaşmamış, çocuksu kalmış bir yanımızı. O rüyada neyi temsil ettiği tamamen temaya ve rüyadaki duygulara bağlıdır.

Giysiler

Farklı ruh hallerindeyken farklı kıyafetler giyeriz. Bu yüzden giysiler rüyada en çok ruh halimizi temsil eder. Aynı zamanda tavır ve tutuma da işaret eder. Ruh halimiz ve tavırlarımız tıpkı her durum ve koşula göre farklılık gösteren giysilerimiz gibidir. Arkasına sığındığımız tutumlarımızla, davranışlarımızla kendimizi örtüp, gizler ve değişken durumlarla böylece daha kolay başa çıkabiliriz. Rüyanızla ilgili daha çok ipucu elde etmek için rüyada ne giydiğinize (ya da başkalarının üzerindeki giysilere) dikkat edin. etrafa saçılmış giysiler gördüyseniz bunu da not edin. gördüğünüz giysilerin durumu ve tarzı da rüyanızı yorumlarken önemlidir.

Ölüm

Ölümle ilgili bütün rüyalar (ölmek, ölü görmek, cenazeye gitmek vs) hemen her zaman değişimle ilişkilidir. Çoğu kez bu değişim oldukça dramatik ve büyüktür. Hayattaki tavırlarınız ya da duygusal dengeniz değişiyor olabilir. Bu tür rüyalar aynı zamanda korkularla yüzleşmeyi de simgeleyebilir; genellikle de ölüm ya da değişim korkusuyla.

Ölüm rüyaları genellikle büyük değişimlerdir ve göz ardı edilmemeleri gerekir. Bazen gerçekten de ölüme işaret ediyor olabilir. Bazen de bir tehdidi simgeliyor olabilir. Her koşulda rüyanın ana teması yorumu belirler. Ölümün, ölümü simgelediği rüyalar çok enderdir. Çoğu zaman ölüm büyük değişim anlamına gelir. O yüzden hemen paniğe kapılmayın. Sabırla yorumlama sürecini tamamlayın.

Binalar, Mekânlar

Rüyada görülen bir bina genellikle doğrudan hayatımızın bir alanıyla ilişkilidir. Bir ofis kompleksi ya da bir fabrika özellikle çalışma ortamınıza delalet ediyor olabilir. Gerçek çalışma ortamınızı tasvir etmesi de gerekmez. Yani kendisini fabrika işçisi olarak gören bir banka memuru için fabrika işçiliği yine de memuriyet hayatıyla ilişkili olabilir çünkü zihninde böyle bir eşleştirme yapmıştır. Banyo görmek, genel sağlığınızla ve hijyen alışkanlıklarınızla ilişkili olabilir. Mutfak, yemek ve beslenme alışkanlıklarınızı temsil ediyor olabilir. Çocukluğunuzun geçtiği ev, bugünkü hayatınızı temsil eder. Çocukluk evinde büyük bir karmaşa şu anda hayatınızda olan (ya da çok yakın gelecekte olacak) büyük zorluklara delalet eder. Bu tür rüyalar sıklıkla kehanet içerir. Çocukluğunuzun geçtiği evle ilgili gördüğünüz rüyaları mutlaka yazmanız ve çok ayrıntılı bir şekilde analiz etmeniz gerekir. Katedral ya da cami gibi büyük binalar görmek genellikle rüyanın önemli bir anlamı olduğunu gösterir. Mutlaka ciddiye alınması gereken rüyalardır.

İnsanlar

Rüyada gördüğümüz insanlar büyük çoğunlukla kendi kişilik özelliklerimizin yansımalarıdır, bu tür rüyalar hemen hiçbir zaman kehanet içermez. Rüyamıza giren insanlarda gördüğümüz özellikler bizim değiştirmemiz ya da geliştirmemiz gereken yanlarımızdır. Hemen kendinize şunu sorun: “Rüyamda gördüğüm insanların hangi kişilik özelliklerinden hoşlandım hangilerinden nefret ettim?” Sonra da özellikleri kendinizde arayın. Eşleşmeyi görünce fena halde şaşırabilirsiniz. Rüyada gördüğümüz insanlar genellikle kişiliğimizin önemli kısımlarına ayna tutar.

ÖNEMLİ NOT
Rüyalar çok etkilidir. Tek bir hikâyede pek çok konudaki pek çok meseleye işaret edebilirler. Rüyanız sizi sağlığınız konusunda uyarabilir, gelecekten haber verebilir, kimlik bunalımlarınıza işaret edebilir ve mevcut bir sorununuza çözüm bulabilir. Ve bütün bunları tek bir hikaye oluşturarak yapabilir. Bazı rüyalar tekrar tekrar analiz edilmelidir; bir rüyanın üç dört farklı yorumunu yapmış olsanız bile bu, yorumlardan birinin doğru olduğu anlamına gelmez; yorumların tümü de doğru olabilir!

Kişisel Semboller

Bir rüyadaki bütün semboller sizde bir tepki yaratır. Sizi en çok etkileyen sembollere özel olarak dikkat edin. Kapıyı açacak anahtar genellikle bu rüyalardadır. Sembollerin kişiye özgü oluşundan söz etmiştik. Bazıları da evrenseldir dedik. Peki hangisinin ne anlama geldiğini nasıl bileceğiz? Sembollerin şifresini gerçekten nasıl çözeceğiz? Bunun birkaç yöntemi var:

İlişkilendirme

Geleneksel bir psikolojik yöntem bir şeye bakıp size hatırlattığı ilk neyse onu söylemektir. Size hatırlattığı ilk şeyi tespit ettikten sonra ilişkilendirmeye devam edin. Örneğin size “Kedi” dediler, siz, “Köpek” ile ilişkilendirdiniz. “Köpek” dediler “Yangın söndürücü” dediniz, “Yangın söndürücü” dediklerinde “Yangın” ile ilişkilendirdiniz. Bu örnekte kediden yangına doğru yol aldınız, iki alakasız nesne. İşte aynı oyunu rüya sembollerinizi bulmak için de oynayabilirsiniz; ta ki bir tanesi “cuk” oturana kadar.

Genişletme

İlişkilendirme yerine hangi sembolün sizin için ne anlam taşıdığını listeleyebilirsiniz. İlişkilendirmenin kısa kaldığı durumlarda genişletme yöntemini kullanabilirsiniz. Diyelim rüyanızda mum gördünüz. Bunu ilişkilendirmek yerine kişisel olarak mumun size ifade ettiği şeyleri yazabilirsiniz.

Share This