Başlangıçlar, bitişler, orta yollar…

Sağlam şekilde işleme konulmadığı takdirde hiçbir şey doğru düzgün başlayamaz, bitemez ve orta yolda daim olamaz. Sağlamlık demek, dayanıklılık demektir, abuk sabuk risklere “Ben almayayım” demektir. Sağlamlık demek, cesaret ile aptallık arasındaki ince çizgiyi geçmemek demektir.

Bu ay Güneş Boğa burcunda sağlam mı sağlam bir enerji gönderiyor hepimize. Biraz yavaştan almamız, ayaklarımızı yere basmamız gereken bir aydır bu. Boğa burcu enerjisi toprak elementli, sabit bir enerjidir. Boğa burcu enerjisi, hemen Koç burcunun arkasından gelir. Koç burcu ateş elementli öncü bir burçtur, öncü nitelik Koç burcuna “Sakın durma, devam et” der. Ateş fazla devam ederse yangına dönüşme riski taşır. İlkbaharın ilk günlerinde, Koç’un yaktığı ateşin yangın olmasını engellemek için, Boğa burcu ağır ağır gelir ve ateşin fazla kısımlarına sakince toprak serpiştirir.

Bu ay enerjimizi değiştiriyoruz. Risk alıp bir ona, bir buna başlamak, hatta “başla, bırak, bir sonrakine geç” enerjisi olan Koç enerjisine veda edip toprak elementli Boğa enerjisinin sağlamlığına senkronize oluyoruz.
Kendimize sakin, belki hafif tembel bir ay armağan edebiliriz. Boğa enerjisinin olumsuz yanı değişime dirençtir; bu normaldir çünkü Boğa enerjisi yeni şeyler başlatma enerjisi değildir. Boğa enerjisi tam anlamıyla dünyada olma, dünyadan, gördüğümüzden, duyduğumuzdan, kokladığımızdan ve dokunduğumuzdan keyif almayı ve bu nimetler için şükretmeyi bize armağan eder. Gördüğümüzü, duyduğumuzu sevmediğimiz zamanlarda, sakinliğimizi, sabrımızı koruyup görebildiğimiz, duyabildiğimiz için şükretmeyi öğretmek ister.

Tüm enerjiler zamanında ve dozunda kullanılmalıdır. Şimdi Boğa enerjisi ile sabit ve risk almadan bir ay geçirebiliriz, ancak sonra bu enerjiyi uğurlamayı da bilmeliyiz çünkü Boğa enerjisi içimize fazla yerleşirse işimiz var demektir. Bu ay Boğa enerjisini sevin, kullanın ancak içinize çöreklenmesine izin vermeyin çünkü geldi mi gitmeyen bir durumu da vardır.

Yılın en güzel dönemi Boğa burcu enerjisi ile yaşanır. Güneş huzur için doğar, huzur için batar. Güneş’e aykırı hareket etmek, evrene aykırı hareket etmektir ve uyum ve huzuru bozar. Güneş hangi burçtan geçiyorsa nefes yoluyla o burcun enerjisini içimize çekiyoruz. İçimize çektiğimiz enerjinin içimizde huzuru, sakinliği ve bir aylık bir durağanlığı yerleştirmesine yardım etmeliyiz. Krizlerden uzak durup, biraz keyif yapma zamanı şimdi. Doğada vakit geçirmek ve benim çok sevdiğim ancak arkadaşlarımın bana bu yüzden güldüğü bir egzersizi hayata geçirmek için muhteşem günler: Ağaçlara sarılıp yirmi-otuz saniye durmak. Durmak, dünyayı durdurmak ve köklenmek. Daha ileri gitmek isteyenler ayakkabılarını da çıkarabilir.

Yer çekimine güvenmeyin o kadar, köklerinizin toprak ana ile bağ kurmasına yardım edin.

Güneş Boğa burcundan bu nedenle geçiş yapıyor: Biz köklerimizi toprağa salalım diye.

Sağlam temellerin inşa edildiği, sakinlik ve huzur dolu bir Boğa ayı olsun.

Share This