Sindirim sisteminizin sağlığı, dişlerinizden, kalınbağırsağınıza kadar, büyük ölçüde aşağıdaki bilgileri anlamanıza bağlıdır.

Gelin yediğimiz tipik bir sandviçe bakalım: Genellikle ekmek, sandviç ekmeği, tereyağı ve bir tür şarküteri ürünü içerir ve yanında veya üstüne bir meşrubat, çay veya kahve içeriz. Ekmek karbonhidrat türü bir yiyecek, tereyağı yağ ve et de protein grubu içinde sınıflandırılır. Bu ürünlerin karşımı, midemizde sindirilmesi hayli zor bir madde oluşturur.

Karbonhidratlar kısmen ağzımızda ve kısmen de onikiparmakbağırsağımızda sindirilirken; proteinler midemizde ve onikiparmakbağırsağımızda sindirilir. Bu amaçla sindirim sistemimizde farklı sindirim sıvıları üretilir. Tereyağı midemize ulaştığı zaman bu sıvıları baskılar. Sindirim süreci yavaşlar ve yiyecekler uzun bir süre midemizde kalır.

Üstüne meşrubat, çay ya da kahve gibi bir şey içtiğimiz zaman, sindirilmemiş gıdaları ve asidik mide sıvılarını midemizden onikiparmakbağırsağımıza aktarmış oluruz. Onikiparmakbağırsağında bazik bir ortam vardır. Asidik sıvılar onikiparmakbağırsağımızı kaplayan mukozaya zarar verir, iltihaplanmasına ve zaman içinde ülserleşmesine neden olur. Daha sonra, sindirilmemiş gıdalar kalınbağırsağa ulaşır ve sindirilmemiş ekmek burada kokuşmaya neden olur ve şarküteri ürünleri de durağan dışkı malzemesine dönüşür.

Bazı insanlar sandviçsiz bir hayat düşünemezler. Her tür sandviç yanlış diye bir şey yok. Ekmek, tereyağı ve biraz domates veya salatalıktan oluşan sandviçler yiyebiliriz. Ayrıca, marula sarılmış bir dilim peynir veya tütsülenmiş etin tadını da çıkarabiliriz.

Ancak ekmek, tereyağı ve herhangi bir tür etli şarküteri ürünüyle yapılmış bir sandviç sindirim sistemimiz için en zararlı bileşime sahiptir.

Share This