Başına gelecekleri bilmeden kucak açtın Avrupada umudunu yitirmiş, kıyıma uğramış sende kurtuluş arayan bir halka. ”Kutsal topraklarımızı geri aldık”dediler. Eski sahiplerini zorla çıkarttılar  topraklarından, katlimalarla, şiddetle ve hapislerle.

Korumasız halkın  bir gece yarısı Suriye, Ürdün, ya da Lübanan sınırlarında göçmen kamplarında buldular kendilerini yapayalnız, ellerinden tüm hakları alınmış, aç ve hasta, üstelik de bütün dünyanın gözleri önünde oldu bitti herşey.

Seni yaraladılar, seni sakatladılar, seni ve tarihini hiçe saydılar Filistin. Sen haksızlığa uğrayanlara kucak açmışken yeni sahiplerin seni sadece kendilerinin olsun istedi. Oysa senin herkese yetecek toprağın, ekmeğin, suyun ve tarihin vardı.

Sonra eski sahiplerin ant içti” seni ne pahasına olursa olsun geri alacaklardı.” Yüzyıllık savaşa tutuştular  eskiler ve yeniler. Hayatına  doymamış binlerçe genç  Muhammetler, Georgelar, Leylalar, Marvanlar senin için canlarını verdi. Onlarca çocuğa okulları mezar oldu, binlerce  kadın,erkek ve ihtiyar  evlerinde sorgusuz sualsiz öldürüldü.

Güzel kokulu portakal bahçelerine ve zeytinliklere tonlarca bomba yağdırdılar ve sen kanadıkça  Kızıldeniz daha da kızılaştı Filistin, senin için savaşanların gözünü kan bürüdü.

Ama sen sevdandan vaz geçmedin Filistin, sen barış istedin, sen birlik istedin, sen vicdan bekledin sabırla.

Share This