Doğa her birimize başımıza gelebilecek her türlü hastalığa karşı ilacı olan mükemmel bireysel “eczaneler” verdi. Tek yapmamız gereken onu nasıl kullanacağımızı öğrenmek.

Kendi kendini iyileştirmenin iki basamağı vardır. İlki, bedendeki bütün kasları gevşetmektir. İkinci aşamada, bedenimizin kendi kendisini düzenleyen programlarını harekete geçirecek şekilde tasarlanmış bir iyileşme programını (tıpkı bir bilgisayar programı gibi) zihnimizin bilinçaltında yürürlüğe koyarız. Kendi kendini iyileştirme etkili bir yöntemdir çünkü bedenimizin doğal savunma mekanizmalarını kullanır.

1. Aşama: Rahatlama

Yere yumuşak bir battaniye serip üzerine sırtüstü uzanın. Kollarınızı bedeninizin yanına uzatın; ellerinizin ayası yukarıya baksın, parmaklarınız hafifçe kıvrık olsun; ayaklarınız hafifçe dışa eğimli ve başınız bir yana dönük dursun; ağzınız açık, diliniz üst dişlerinize dayanmış halde ve iyice yoğunlaşabilmeniz için gözleriniz kapalı olsun. Sakince durun, başka hiçbir şey düşünmeden, sükunetle düzenli nefes alın. Tam bir rahatlamaya ulaşmak genellikle iki ila beş dakika alır.

2. Aşama: Kendi kendini iyileştirme

Bedenimizdeki hücrelerin, küçük bir çocuğunkine benzeyen temel bir zihinsel kapasitesi vardır. Hasta organımıza hitap ederken bunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Hayalinizde hasta organınızı canlandırmaya çalışın ve onunla iletişim kurmayı deneyin; ona bir emir vermeye yoğunlaşın. Verdiğiniz emir, sanki sevgili çocuğunuzun bir davranışını düzeltiyormuşsunuz gibi açık ve kesin bir şekilde ifade edilmiş olsun. Her bir organımızın kendi “kişiliği” vardır: Örneğin midemizle karaciğerimiz inatçıdır ve pek mantıklı değillerdir. Onlara sert komutlar kullanarak hitap etmek gerekir. Kalbimiz çok daha bilgedir; nazikçe ve samimiyetle ifade edilen talepleri dinler.

Bu aşamayı tamamladıktan sonra, örneğin, kalbinizin içine baktığınızı hayal edin ve orada küçük parlak bir alev görün. Alevin büyüdüğünü, bütün kalbinizi ve sonra da başınızdan el ve ayak parmaklarınızın ucuna kadar bütün bedeninizi doldurduğunu hayal edin. Bu alevin bedeninizi nasıl temizlediğini, enfeksiyonları giderdiğini, size sağlık ve canlılık verdiğini hissetmeye çalışın. Yavaşça kendi kendinize şunu söyleyin: “Her nefes beni tamamen temizlemeye daha da yaklaştırıyor. Bedenimdeki bu ışık, iyileştiren enerji.” Eğer bedeninizde yerini bildiğiniz özel bir yumru ya da enfeksiyon varsa, sağ elinizi üzerine koyun ve şifa veren ışığın elinizin ayasından yayıldığını, yumruyu tıpkı baharda güneş ışığının kar ve buzları erittiği gibi erittiğini hayal edin.

Bu, yalnızca bir örnek. Herkesin kendi iyileşme senaryosunu geliştirecek hayal gücü vardır. En önemli şey, kaslarınızı gevşetmeyi ihmal etmemek ve bilinçaltınıza bir iyileşme programı girmektir. Kendi kendinizi iyileştirme çalışmasını istediğiniz zaman yapabilirsiniz fakat en iyisi etrafınızda dikkatinizi dağıtacak kimse yokken bunu yapmanızdır. Eğer sakin müziklerden hoşlanıyorsanız daha kolay rahatlamak için en sevdiğiniz parçayı da fonda çalabilirsiniz. Sinir sistemi, hafıza, görme, işitme gibi bütün iyi çalışmayan organ ve sistemlerimizi bu yöntemle etkileyebiliriz.

Share This