Yeni bir yıl daha merhaba demek üzere…

Hemen hepimiz gibi umutlarım, heycanlarım var. Yeni yıl, yeni bir başlangıç fırsatı olarak değerlendirmek ve yeni başlangıçlara merhaba demek için harika bir fırsat.

Sanırım benim gibi siz de etrafınzdaki heyecanı ve insanların şu yılın son günlerinde yaşadığı duygu değişimini fark etmişsinizdir. Hemen herkes yeni yılın gelişinden dolayı duyduğu heyecanı içinde hissediyor. Bu heyecan ve yeni yılın geride bıraktığımız yıla oranla çok daha güzel olacağı duygusu bile insanların hayata bakışını değiştirmeye yetiyor. Bu bile aslında küçük bir bakış açısı değişiminin insanları nasıl mutlu ve enerji dolu kıldığının bir göstergesi.

Yeni yıl umutlarını taşımanın getirdiği değişimi en iyi hissettiğim zaman geçen salıydı, geçen Salı akşamı kuraldışı Salı grubu ile beraberdik.
Birbirimize yeni yıl mesajları içeren kartlar hediye ettik ve tabiki herkes tamamen tesadüf olarak(!)  en duymak istediği mesajı aldı.

Birde küçük konuşma yaptık ve yeni yıl için kendimize birer kelime seçtik. Bu kelime yıl boyunca hatırlayacağımız ve her sıkıştığımızda aklımıza getirerek bize pusula olacak bir kelimeydi.

İşte bu harkulade kelimelerin bir kısmı: Keyif, Dönüşüm, Yenilenme, Bireysel gelişim, Özsaygı, Esneme, Değişim, Üretim, Umut, Özgürlük, Yeniden doğuş, ilk Adım, Denge, Olgunlaşma…

Bu kelimelerin her biri söyleyen için yeni yıl içinde yaşamayı istediği duygu durumunu ifade ediyordu. Ve her bir arkadaşım bunu anlatırken aslında bir parçamın da benim de bunu istediğimi hissetmek harkulade bir duyguydu.

Bu egzersizi daha önceki iki yılda yaptığım için önemini ve kıymetini çok iyi biliyorum ve yeni yıla hazırlanan herkese bir kelime seçmesini tavsiye ediyorum. Bu kelime büyük olasılıkla ilk aklınıza gelen kelime olacaktır. Zihni araya sokmadan, herhangi bir amaç gütmeden “Yeni yıl kelimem nedir ?” diye sorduğumuzda ilk gelen kelime bizim yeni yıl için kutup yıldızımızdır.

Ben bu soruyu kendime sorduğumda ilk kulağıma fısıldanan kelime “Olgunlaşma” olmuştu. Fakat zihnimi araya soktuktan sonra gelen kelimeler “Hasat”, “Genişleme” ve en sonunda “Huzur” idi. Bende en beğendiğim “Huzur” kelimesini seçmiştim. Ancak Salı akşamından beri yaşadığım deneyimler benim şu anki doğru kelimemin “Olgunlaşma” olduğunu gösterdi. Çoğu kere olduğu gibi hislerim doğruyu göstermekteydi.

Bu seçilen kelimeyi sürekli olarak gündemde tutmakta bu egzersizin başka önemli bir boyutu. Kutup yıldızımızı bilgisayarımızın masaüstünde hep elimizin altında olan bir dosyaya yazabiliriz, kendimize bir yılbaşı tebriği yazarak onun üstüne kondurabiliriz, ya da bu kelimeyi hatırlatan bir nesneyi masamızın üstüne yerleştirebiliriz. Bu sayede yıl içinde yeni yıla taşıdığımız hedeflerden uzaklaştığımız anda bu kelimeyi hatırlıyabiliriz. Bu hatırlamanın insanın içinde bir enerji patlaması yaşatarak ruh halinin değiştirdiğini çok kereler yaşadım. 

Sevdikleriniz ve seveceklerinizi ile birlikte sevgi ve sağlık ile dolu, kutup yıldızınızın hava zaman zaman bulutlansa bile bulutların arkasından karanlığı aşarak size büyük bir ışıltı ile göz kırptığı yeni bir yıl dilerim efendim.

Share This