İspanya’da dişi bir Fransız buldogu veterinerleri şaşkınlık içinde bıraktı. Hayvanın klitorisi “normalden daha büyüktü.” Yavru köpekte genetik bir sapma olabileceği düşünülerek araştırmalara başlandı.

Epeyce tahlilin/testin ardından uzmanlar yavru dişi buldog Tana’nın içinde aslında erkek cinsel organı olduğunu anladılar.

CEU-Cardenal Herrera Üniversitesi uzmanları, üç aylık yavru köpekte “kriptorşidizm” olarak adlandırılan (testislerin tam olgunlaşmayıp inmeleri gereken yere inmemesi) durumu olduğunu tespit ettiler.

İlginç olan, Tana’nın cinsiyet kromozomları onun dişi olduğunu söylüyordu ama -erkeklerde bir X ve bir Y, dişilerde iki X- buna rağmen kriptorşit testis sorunu vardı ve bu da onu erkek yapıyordu.

“Cinsiyet tersinmesi pek çok türde -keçilerde, atlarda, domuzlarda, hatta insanlarda- görülen bir durum” diye açıklıyordu araştırmanın başındaki isim Marcos Campos. “Bu vakada, Tana kromozomsal olarak dişidir ama Y kromozomuyla temsil edilen genlerin yokluğunda testislerin oluşmasını sağlayan başka genlere bağlı olarak erkek erbezlerine sahip bir dişidir.”

Erilliği düşük düzeyde olan ve klitorisin aşırı büyük olması dışında rahminde bir sorun olmayan Tana ameliyatla kısırlaştırıldı. Uzmanlar Tana’nın klitorisinde penis kemiği olduğunu fark etmişlerdi. Erbezlerinde tümör oluşumu ya da enfeksiyon gibi komplikasyonları önlemek için hayvanın genital organları tümüyle temizlendi.

Artık gayet sağlıklı ve mutlu bir köpek.