Rüyalar kişiye özeldir ama özellikle de sıkıntılı bir duruma işaret eden rüyaların yorumu hemen herkes için aynı olabiliyor. Bu rüyalar mevcut ya da yaklaşan bir gerginliği, stresi haber veriyor.

Günlük hayatta stresin birazı normaldir. Ama bazen stres o kadar düzenli bir şekilde hayatımıza sızar ve yerleşir ki rüyalarımızı etkiler. Rüyalarımızın bize ne anlattığını layıkıyla kavrarsak uyanık olduğumuz saatlerde hayatımızı etkisi altına alan sıkıntılardan kurtulmanın ve huzura kavuşmanın yollarını buluruz.

İşte sıkıntıya delalet eden sekiz rüya sembolü:

Çıplaklık

Sokaktasınız, işe gitmek üzere yola çıkmışsınız ya da kalabalığın ortasında duruyorsunuz ve… Çıplaksınız. Giysilerinizi unuttuğunuz için fena halde mahcup olmuş durumdasınız ama kimse fark etmişe benzemiyor. Tanıdık geldi mi?

Gustavus Hindman Miller’ın yorumuna göre rüyada kendini çıplak görmek çıkacak bir skandala ve yanlış anlaşmalara, birleşmelere (evlilik ya da yeni bir ilişki de olabilir) delalet ediyor.

Daha çağdaş bir yoruma göre ise kendini çıplak görmek kişinin incinebilir bir ruh halinde olduğuna ya da bir şeyden utanmakta olduğuna işaret ediyor. Rüyanız size, işyerinde değerinizin bilinmediğini, dışlandığınızı, küçümsendiğinizi ya da kendinizi savunmasız hissettiğinizi gösteriyor olabilir.

Fırtına

Dışarı bakıyorsunuz ve gökyüzünde kara bulutların toplanmaya başladığını görüyorsunuz. Bir sebeple fırtınanın geldiği yöne koşmaya başlıyorsunuz.

Fırtına rüyaları çeşitlilik gösterebilir. Kimi kasırga, hortum, çığ ya da dev dalgalar görebilir.

Fırtına rüyaları genellikle hayatınızın bir alanında içinizde kopan fırtınaları temsil eder. Büyük bir baskıya neden olan bir mücadeleye, şoka, yıkıcı bir kayba ve kişisel meselelerinizde bir felakete işaret eder.

Kronik bir hastalığın, sevilmeyen işin ve dostlardan ayrı düşmenin habercisi olabilir. Fırtınanın dindiğini görürseniz bu iyi haberdir.

Kaza

Kaza rüyaları -araba, tren, uçak v.b- derin korkuları ve kaygıları temsil eder. Rüyasında trafik kazası ya da düşen uçak gören pek çok kişi bunun geleceğe dair bir önsezi olduğunu zanneder ama öyle değildir. Kazalar, hayatınızın bir yıkıma, çöküşe gittiği hissini temsil eder. Kendinizi çok mu zorluyorsunuz? Her şeyin kontrolden çıktığını mı hissediyorsunuz? İşte bu kontrolde çıkma duygusu kendini rüyanızda trafik kazası olarak ifade ediyor olabilir.

Rüyanızda uçak kazası gördüyseniz, kendinize gerçekçi olmayan çok yüksek hedefler koymuş olabilirsiniz. Araba kazaları daha çok şok edici bir durumu ya da acı verici bir tecrübeyi temsil ediyor.SAYFA-BOLUMU

Cehennem

Hiç alevler içinde kaynayan cehennem çukuru rüyanıza girdi mi? Rüyada cehennemde olduğunu görmek kaçış yolu bulamadığınız bir durum yüzünden acı çektiğinizi gösterir. İçinizde pek çok korku ve bastırılmış suçluluk duygusu olabilir.

Öte yandan, ateş görmek illa cehennem demek değildir: Ateş, tutkuyu, arzuyu, aydınlanmayı, dönüşümü, değişimi ya da öfke ve kızgınlığı temsil eder.

Ölüm

Rüyasında sevdiği birinin öldüğünü görmek herkesi üzüp sarsar ama bütün rüya yorumlarında ölümün sembolik bir anlamı olduğu ortak görüşü vardır. O kişinin gerçekten öleceğinin habercisi değildir.

Ölüm rüyaları, genellikle hayatınızda bir sınavın başlayacağının ya da endişeli bir bekleyişin habercisidir. Ayrıca yaklaşan bir bitişi de gösterebilir; işten çıkma ya da boşanma gibi.

Böcek

Rüyada böcek görmek -karınca, örümcek, güve, sivrisinek, sinek gibi böcekler- günlük hayattaki irili ufaklı pek çok sıkıntının işareti olabilir. Böcek görmenin farklı anlamları var.

Bir yoruma göre hayatınızda karşı karşıya kaldığınız “çirkin bir pürüzün” göstergesi.
Daha abartısız bir yoruma göre de hayatta sizi “sokan, ısıran” bir şeyi temsil ediyor. Böcek görmek, bir şeylerden endişe ettiğiniz ve kaygılar taşıdığınız anlamına geliyor.

Üçüncü bir yorum da böcek rüyalarının cinsellik içeren düşüncelerle ilişkili olduğunu söylüyor.

Kedi

Çoğu yorumda kediler şanssızlık habercisi olarak görülür. Tabii şayet kedilere düşkün biriyseniz bu durumda yaratıcılığın, bağımsızlığın ve gücün temsilcisidir.

Şu en başta söz ettiğimiz Miller’a göre rüyanızda kediyi kovaladıysanız, yanınızdan uzaklaştırdıysanız talihiniz geri dönecek demekmiş. E bu durumda, bir kedisever olarak kedileri kovalıyorsanız talihinizi kışkışlıyorsunuz demek olmalı.

Diş

En sinir bozucu rüyalardan biri olsa gerek.  Yine Miller’a göre, dişinizin çıktığını (döküldüğünü yani) gördüyseniz gurur kırıcı bir durumla karşı karşıyasınız demek. Bütün dişleriniz döküldüyse ani bir şanssızlıkla karşılaşabilirsiniz. Çürük diş işteki ya da sağlığınızdaki sorunlara delalet eder.

Bir başka yoruma göre de rüyayı gören kişi kendisini hayatının o döneminde güçsüz hissediyordur ve belki de bir geçiş dönemindedir.

Bazı psikologlar, rüyada dişlerinin döküldüğünü görmenin, süt dişlerinin dökülmesi ve çocukluk masumiyetiyle paralellik gösteren bir zaman dilimine tekabül ettiğini söylüyorlar. Bir yetişkin, rüyasında dişinin çıktığını görüyorsa bu kendisini çocukluk dönemine mahsus bir güvensizlik ve belirsizlik halinde hissettiğini gösterir.

Share This