Prof. Mikhail Tombak
İyileşmeyecek Hastalık Yoktur

Pek çok insan, özellikle de düşük tansiyonu olanlar, hava basıncının yükseldiği zamanlarda baş ağrısı, bulantı ve huzursuzluk yaşar. Eğer sık sık bu tür rahatsızlıklar yaşıyorsak, nedenlerini anlayıp ortadan kaldırmak için etkili tedavi yöntemleri öğrenmeliyiz.

Bir sıcak hava dalgası yaklaşırken vücudumuz daha fazla adrenalin salgılamaya başlar. Kalp atışlarımız hızlanır, huzursuz oluruz. Kan damarlarımız genişler ve sanki yeterince hava alamıyormuşuz gibi bir duyguya kapılırız. Bütün bu belirtiler, doğrudan ya da dolaylı olarak, vücudumuzdaki oksijen seviyesinin düşüklüğüyle ilgilidir. Oksijen eksikliğine işaret eden diğer belirtiler giderek artan huzursuzluk, uykusuzluk ya da uykuya dalmakta güçlük çekme ve depresyondur. Aşağıda tarif edilen nefes egzersizlerini günde bir kez yapmak size büyük fayda sağlar.

Endişe, uykusuzluk ve baş ağrılarına karşı

Ağzınıza bir pipet alıp başınızı ve gövdenizi dik tutarak oturun. Burnunuzdan nefes alıp, nefesinizi pipetten verin. Bunu rahat ve düzenli bir şekilde üç-beş dakika yapın. Pipetin amacı nefes vermenizi yavaşlatmaktır. Böyle yapmak akciğerlerinizdeki zararlı maddeleri tamamen temizlemenize yardımcı olur. Bu, kanınızdaki oksijen seviyesini yükseltmek için gayet etkili ama basit bir yöntemdir.

Panik atakla başa çıkmak için

Bu egzersiz kalp atışlarını düzenler, panik ataklarla başa çıkmaya yardım eder, kalp bölgesindeki baskı duygusunu ortadan kaldırmayı sağlar ve dolaşımı hızlandırır

Burnunuzdan nefes alın. Nefesinizi yavaş yavaş, sonuna kadar bırakın. Sonra, kendinizi iyice vererek, içinizi çekiyormuşsunuz gibi hızla kısa bir nefes alın. Bu tedavi, travmaların ve stresin yarattığı kas ve sinir sistemi gerginliklerinde faydalıdır. Egzersizi en az yirmi kere tekrarlayın.