Neelam Goswami
www.themedguru.com

Gizemli Hastalıkların Şifası Akupunktur

Exeter Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde, Sağlık Hizmetleri Araştırma Enstitüsü’nde yapılan yakın zamanlı bir çalışma, akupunkturda kullanılan iğne batırma tekniğinin teşhis konulamayan kronik rahatsızlıklarda mucizevi sonuçlar doğurduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılara göre, hekimlerle sağlıkçılar bu tür hastaların tedavisine beş element akupunktur sağaltım tekniğini ekleyecek olsalar sosyal hizmetlerin sağlık harcamalarını yarı yarıya azaltabilirler.

Son çalışmada, araştırmacılar tıbben açıklanamayan semptomlar nedeniyle sıklıkla tedavi gören hastaların altı ay süreyle akupunktur tedavisi gördüklerinde genel sağlık durumlarında önemli iyileşmeler gözlendiğini fark ettiler.

Araştırmanın Ayrıntıları

Profesör Andrew Gould ve ekibi, kronik ağrılardan şikâyet eden ve hekimlerin hiçbir teşhis koyamadığı seksen hastayı ele aldı. Hastaların hepsi de geçtiğimiz bir yıl içinde en az sekiz kez baş ağrısı, kas ağrısı, aşırı yorgunluk, eklem ve bel ağrıları nedeniyle aile hekimlerine başvurmuşlardı; araştırma başlamadan üç ay öncesine kadar 44 kez hastane, 52 kez poliklinik, 106 kez özel muayenehane ziyaretinde bulunmuşlardı ve 75 kez de sağlık görevlisi olmayan kişilere başvurmuşlardı.

Tıbben nedeni belirlenemeyen şikâyetleri olan araştırma hastalarının yarısı yirmi altı hafta boyunca klasik tıbbi tedavinin yanı sıra akupunktur tedavisi gördü; diğer yarısına ise fazladan bir tedavi uygulanmadı.
Bulgular

Yirmi altı haftanın sonunda, akupunktur tedavisi görenler kendilerinde “hatırı sayılır ve devam eden” bir iyileşme olduğunu bildirdiler; sadece klasik tıbbın tedavi yöntemlerinin uygulandığı kontrol grubundaki hastaların durumlarında ise herhangi bir iyileşme gözlenmedi.

Pek çok iyi etkinin yanı sıra hastalar özellikle de enerjilerinin çok büyük ölçüde arttığını belirttiler.
“Bir hastanın ağrılarının sebebini bulamamak hasta için olduğu kadar hekim için de umut kırıcı ve iç sıkıcı bir durumdur” diyen Profesör Gould, akupunkturun yarattığı farkın sebebini bilmediklerini ama tedavinin plasebo etkisiyle ilişkilendirilemeyeceğini açıklarken Essex Üniversitesi medikal ekibinden Dr. Charlotte Paterson da teşhis konulamayan hastalıklarda hekimlerin akupunktur tedavisi önermelerinin önemini vurguluyor.

Akupunktur Hakkında

Akupunktur kadim Çin tıbbından gelen bir tedavi yöntemidir; sivri, ince iğnelerin deriye batırılmasıyla bedenin bazı bölgeleri aktive edilir. Çin’de iki bin yıldan daha uzun süredir uygulanmaktadır. Özellikle de ağrı dindirme yöntemi olarak bilinir. Yan etkisi ve bağımlılık riski olmayan tertemiz bir sağaltım tekniğidir.
Bu tedavi aynı zamanda ameliyat ve kemoterapi sonrası bulantı ve kusmayı önlemede de birebirdir.
Akupunkturun nasıl işlediğine dair farklı varsayımlar var. Birine göre, iğneler merkezi sinir sisteminde hareket ederek ağrıyı bloke ediyor ve sinyalin beyne ulaşmasını önlüyor. Bir başka açıklama da iğnelerin bedenin doğal ağrı kesicilerini uyarıp harekete geçirdiği şeklinde.