Haziran ayında çıkan UYKU ve UYKUSUZLUK SORUNLARI kitabıyla birlikte Ekim 2016’da yayımlamaya başladığımız Üstesinden Gelmek Dizisi on altıncı kitabına geldi. Son yıllarda Britanya’da yayımlanmakta olan ve büyük ilgi gören bu diziden birkaç kitap daha inceliyoruz. Belki önümüzdeki aylarda bu kitaplar da çıkabilir ama şimdiye kadar çıkardığımız on altı kitap beklediğimiz ilgiyi görüyor ve gerçekten de bunu hak ettiğini söylemeliyiz. Britanya’da bu dizinin kitapları otuz beşin üzerinde ve sadece Depresyon kitabının bugüne kadar 200 binden fazla satıldığını belirtirsek nasıl bir ilgi gördüğü anlaşılmış olur. Bu diziden bizim yayımladığımız kitapların da çoğu yeni baskılar yapıyor ve gerek sağlık alanında gerekse akademik dünyada ilgi ve dikkat çekiyor.

Hem doğrudan hastalarla yüz yüze olan hekimler hem de akademik uzmanların işbirliğiyle ve tümüyle bilimsel bir temelde hazırlanan bu kitaplar Bilişsel Davranış Terapisi (BDT) adıyla bilinen tedavi yaklaşımını etraflıca tanıtmak ve anlatmakla kalmıyor; aynı zamanda çeşitli nedenlerle hekime, sağlık kuruluşlarına gitmekten uzak duran ve fakat çeşitli psikolojik sorunlardan muzdarip olanların BDT’yi kullanmasına yardımcı oluyor, hatta doğrudan BDT’yi kullanımlarına sunuyor. Yani insanlar bu kitaplar aracılığıyla tedavi oluyorlar; kitaplarda aktarılan yaşanmış örnekleri inceliyor, önerilen pratik yöntemleri uyguluyor ve egzersizleri yapıyor ve sonuçta da dertlerine derman buluyorlar.

Panik atak ve agorafobiden stres ve depresyona, mükemmeliyetçilikten anksiyete ve obsesif kompulsif bozukluğa, çocuğunuzun korku ve endişeleri ve sosyal fobisinden, utangaçlığından çiftlerin ilişki sorunlarına kadar pek çok sorunu ele alan Üstesinden Gelmek kitapları sıradan okurlara olduğu kadar eğitim dünyasına, özellikle üniversitelere de sesleniyor. Psikolojik rehberlik alanında güvenilir bir kaynak olduğu tartışma götürmez olan bu kitaplar yardımcı ders kitabı olarak da değerlendirilebilir. Akademik çevreler bu dizinin kitaplarına bu gözle de bakarsa çalışmalarına çok yardımcı olacak, öğrencilerine yeni ufuklar açacaktır.

Seyfi Öngider

Editör

Share This