Derler ki, Adalet Tanrıçası Themis’in elindeki kılıç, adaletin keskin gücünü; terazi, adaletin hakkaniyetli dağıtılmasını; gözündeki bağ ise tarafsızlığı simgeler.

Ama Sunay Akın’ın daha gerçekçi bir tanımı var: “Beyaz adam özgürlük gibi adaleti de bir kadın heykeliyle simgeledi. Ama elinde terazi tutan zavallı kadın gözleri bağlı olduğu için kendisine tecavüz edenin kim olduğunu göremedi.”

On üç yaşında, yirmi altı erkeğin tecavüzüne uğrayan N. Ç.’nin başına gelenlerde rızası olduğu hükmüne varan yargıç erkek midir kadın mı?

Karakolda şiddet gören Fevziye Cengiz hakkında sadece polis tutanağına dayanarak 6,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açan savcının cinsiyeti nedir?

Siirt’teki tecavüz davasında ya da Fethiye’deki toplu tecavüz davalarında kadınlar aleyhinde karar verenler kimler?

Samsun’da, hamile karısını dövüp bileziklerine zorla el koymaktan yargılanan kocayı “gasp suçu”ndan iki buçuk yıla mahkûm eden… Sevgilisi Gülbeyaz Arslan’ı öldürmekten ömür boyu hapsi istenen F.S.’nin cezasını, “iyi hal” ve “kıskançlık yüzünden ağır tahrik” dolayısıyla 15 yıla indiren… Ankara’da karısına sokakta şiddet uygulayan Ş.K.’ye müdahale eden hukuk fakültesi asistanlarını “müessir fiil” suçundan, üçer ay 10 gün hapis cezasına mahkûm eden kim?

İmam nikahlı karısı Mukaddes Topal’ı “yemek yapmadığı ve çamaşırları yıkamadığı için” 27 kere bıçaklayarak öldüren M.T.’ye “tahrik ve iyi hal indirimi” uygulayan hukukçu bir kadın mı bir erkek mi?

Peki, kadın örgütlerinin de hazırlık sürecine yoğun olarak katılıp görüşlerini belirttiği ancak son hali açıklandığında kadın örgütlerinin önerilerine neredeyse hiçbir şekilde yer verilmediği anlaşılan ve yürürlükteki kanunun da gerisinde uygulamalar öneren “Kadının ve Aile Bireylerinin Şiddetten Korunmasına Dair Kanun Tasarısı”nı bu hale getirenlerin cinsiyeti nedir?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

Share This