Güneş kremleri cilt kanserine neden olabiliyor çünkü çoğu A vitamini ihtiva ediyor!

Güneşten korunmak için kullandığımız koruyucular, koruyucu olmayabilir. İyi bilinen 500 güneş koruyucusu üzerinde yapılan bir araştırma, bu ürünlerin yarısına yakınının cilt kanserine neden olabileceğini ortaya çıkardı. Bu ürünler A vitamininin bir türünü ihtiva ediyor ve bu da güneş ışınlarına maruz kalan ciltte kötü huylu hücrelerin gelişimini hızlandırabiliyor.

Araştırmacılar ve Çevre Çalışma Grubu (Environmental Working Group) yıllık raporlarında FDA tarafından yürütülmüş (ve sonuçları kısmen hasıraltı edilmiş) vitaminlerin fotokanserojen niteliklerinin ortaya konduğu ON YILLIK bir araştırmaya işaret ettiler.

Raporda “Bir yıl süren o araştırma sırasında, derilerine A vitaminli krem nüfuz ettirilen farelerde vitaminsiz krem sürülen kobay farelerine kıyasla % 21 oranında daha hızlı tümör ve lezyon gelişimi görüldüğünün” ortaya çıktığını belirttiler.

Bu arada FDA’nın A vitaminiyle ilişkilendirilen tehlikeleri sürekli inkâr ettiğini belirtelim. Ancak EWG tehlikeyi kabul ediyor. Açıklamaları şöyle: “FDA’nın, daha on yıl önce tüketicileri güneş koruyucularında A vitamini kullanımına dair uyarmasını gerektirecek, yeteri kadar kanıt vardı.”

Tatile giderken yanına güneş yağı, güneş kremi ve bilumum benzeri koruyucu alacaklar, https://www.ewg.org/ sitesine bir göz atmanızda fayda var; burada güneş koruyucuları güvenilirlikleri ölçüsünde puanlanmış ve güncel liste hazırlanmış. En iyi ve en kötü güneş kremlerini buradan öğrenebilirsiniz.

Share This