Chiron, on sekiz şubat günü balık burcundaki seyahatini tamamlayıp koç burcuna geçiş yaptı. Chiron’un 2027 yılına kadar sürecek bu koç burcu seyahatinin bizlere etkilerini anlamak için öncelikle bu “Yaralı Şifacı”yı bir tanıyalım.
Mitolojide Chiron, zamanın tanrısı Satürn’ün peri Philyra ile gizli ilişkisinden doğan çocuğudur. Yarı at yarı insan görünümlü doğan Chiron, çirkin olduğu için annesi ve babası tarafından kabul görmez ve terk edilir.
Bir gün müziğin, sanatın tanrısı Apollo Chiron’u bulur ve ona bir nevi üvey babalık yapar. Chiron’u her konuda eğitir ve artık Chiron Olimpos’da iyi bir hoca olarak nam salar.
Bir gün yakını tarafından yanlışlıkla yaralanır. Bacağındaki bu yara için uzun süre şifa arar ama bulamaz. Bu dinmeyen acıdan kurtulmak için ölümsüzlükten vazgeçer ve bir fani olur.
Bu mitolojik hikayeden de anlaşılacağı üzere Chiron, derinlerdeki yaramızı iyileştirmek için çıktığımız yolda nasıl bir şifacıya, uzmana dönüştüğümüzü anlatır.
Chiron, koç burcu seyahatinde ise, özellikle 2011 yılından bu yana, sorunlarımıza çözüm aramak için çıktığımız yolda edindiklerimizle ışık tutma zamanının geldiğini söylüyor. Birey olmanın önündeki engellerin artık daha net görüleceğine, bu engelleri aşmak için danışmanlık hizmetlerinden daha fazla faydalanılabileceğine işaret ediyor.
Her astrolojik göstergede olduğu gibi Chiron’un da hem aydınlık hem karanlık yönleri vardır. Birey olmanın önündeki engelleri aşmak, destek almak, toplumsal yaraları sarmaya katkı sağlamak aydınlık yönken; kendini sabote etmek, saldırganlık, şiddet eğilimi, intihar gölge yön olarak karşımıza çıkıyor.
Chiron, en son 1968-1977 yıllarında koç burcunda seyahat etmişti. Belki bu tarihler 2019-2027 yılları için bir ipucu olur bizlere….
Işık olsun…
Evren Aslan

<div class="social4i" style="height:82px;"> <div class="social4in" style="height:82px;float: left;"> <div class="socialicons s4twitter" style="float:left;margin-right: 10px;padding-bottom:7px"><a href="https://twitter.com/share" data-url="https://dergi.kuraldisi.com/yarali-sifaci-chiron/" data-counturl="https://dergi.kuraldisi.com/yarali-sifaci-chiron/" data-text="Yaralı Şifacı Chiron" class="twitter-share-button" data-count="vertical" data-via=""></a></div> <div class="socialicons s4fblike" style="float:left;margin-right: 10px;"> <div class="fb-like" data-href="https://dergi.kuraldisi.com/yarali-sifaci-chiron/" data-send="true" data-layout="box_count" data-width="55" data-height="62" data-show-faces="false"></div> </div> </div> <div style="clear:both"></div> </div> <p>1979 Adana doğumluyum. Uluslararası şirketlerde çalışma deneyimim olduktan sonra asıl var olmak istediğim alanın kişisel gelişim-dönüşüm olduğunu fark ettim. NLP ve diğer metotların eğitimini alırken, astroloji de bu bağlamda hayatıma girdi. Astroloji ile bireyin sadece kendine değil kolektife karşı da görevleri olduğunu daha net gördüm. Toplumsal dönüşümleri de daha sağlıklı değerlendirmek için sosyoloji eğitimi almaya karar verdim ve eğitimim halen devam etmekte.</p> <span class="et_social_bottom_trigger"></span>
Share This