Yaşasın GDO’lu yiyecek üretme hastalığı. Bu sayede doğal olan yeniden revaçta. Pazar filenizi sizi gençleştirecek yiyeceklerle doldurun. Ayrıca Pazar fileleri de yeniden revaçta. Womenshealth’in haberine göre, içinizi de dışınızı da genç tutacak yiyecekler şunlar:


K A R P U Z
Beta-karoten ve likopen bakımından zengin karpuz, domates gibi kırmızı yiyecekler sizi zararlı UV ışınlarından içten dışa korur. Her iki vitamin de cildin dış yüzeyini düzeltir, antioksidanlar burada güneşin zarar verdiği hücreleri tamir eder. Fransa’da yürütülen bir araştırma, bedeni içeriden korumanın UV ışınlarının zararını önlemede yüzde yirmilik bir payı olduğunu ortaya koyuyor. Bir katı meyve sıkacağı edinip taze sebze suları içmeniz çok işinize yarayacaktır.

K E N D İ R
Kendirdeki Omega-3 yağ asitleri cildinizin nemini korumaya yardım eder. Bir tatlı kaşığı limon suyunu, bir tatlı kaşığı çam fıstığını ve aynı oranda kabuksuz kendir tohumunu bir bardak kendir tohumu yağıyla blendıra atın, içine bir diş dövülmüş sarımsak, bir tutam tuz (rafine edilmemiş deniz tuzu olsun) yarım bardak kadar da taze fesleğen atın. Karıştırıp nefis, sağlıklı bir pesto yapın. Korkmayın, kafayı bulmazsınız, kendir (hemp) kenevirin (cannabis) bir türevidir ve uyuşturucu testine tabi tutulursanız sonuç pozitif çıkmaz.


K A B A K  Ç E K İ R D E Ğ İ
E vitamini ihtiyacınızı kabak çekirdeği veya ayçiçeği çekirdeği ya da badem gibi lezzetli yemişlerle gidermek istemez misiniz? E vitamini eksikliği cilt dokusunu etkiler. Onsuz, cildiniz serbest radikallerin tehdidi altındadır. Hücrelerinizde serbest radikallerle başa çıkacak bollukta E vitamini depolanmışsa hücre çeperleriniz saldırılara karşı iyi korunuyor demektir.


A L A B A L I K
Nemlendiriciler kurumuş ciltlerin vazgeçilmezi olabilir ama beslenme biçiminizi değiştirmek de kurumanın ilk elden önleyicisi. Dışınızı nemli ve yumuşak tutmanın en iyi yolu içinize daha bol sağlıklı yağ almanız. Yağ, bütün hücreleri koruyan bir besindir, buna deri hücreleriniz de dâhil. Çok az yağ tüketirseniz cildiniz susuz kalmış toprak gibi çatlayıp kurur. Somon balığı da çok yerinde bir seçim ama alabalıkta, özellikle de gökkuşağı alabalığı diye bilinen cinsinde bir Omega-3 asidi olan eikosapentaenoik asit (EPA) yoğun olarak bulunur. EPA cilt hücrelerinin onarımını uyarır.


A Ç E R O L A  K İ R A Z  S U Y U
Yüzünüzü açerola kirazı suyuyla besleyin. Barbados kirazı olarak da tanınan bu tropikal meyve bilinen en zengin doğal C vitamini kaynaklarından biri. American Journal of Clinical Nutrition dergisinin haberine göre yüksek dozda C vitamini alan kadınların ciltleri elastikiyetini daha uzun süre koruyor ve daha az kırışıyor.

S A L A T A L I K
Bu süper düşük kalori kahramanının cildi silikadan yapılmıştır; kırışıklık önleyici kolajen, deri dolgunlaştırıcı bir yapıtaşıdır bu. Silika için en az şu kadar alınmalı diye bir ölçü yok ama uzmanlar günde hiç değilse beş miligram alınmasını öneriyorlar ki bu da bir salatalıktan alabileceğiniz miktardır. İpucu: Salatalığın mutlaka organik olanını alın. Marketten aldığınız salatalıkları raf ömrünü uzatmak için balmumuna batırıyorlar.

L İ M O N  K A B U Ğ U
Haftada bir kere bir tatlı kaşığı (çay kaşığı da olabilir) kadar limon kabuğu yemek cilt kanseri riskini yüzde 30 oranında azaltabiliyor. Limonda, misket limonunda, portakalda ve greyfurtta, cilt kanseri riskini azalttığı bilinen güçlü bir antioksidan olan d-limonen bulunur. Limonun kabuğunu rendeleyip (acı olan beyaz kısmını değil, sadece sarı renkli ince kabuk zarını) salatanıza ya da içeceklerinize (kola, gazoz içmiyorsunuzdur herhalde onca laftan sonra) bir çimdik serpiverin.


B R O K O L İ
John Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, yeni filizlenmiş brokoli tohumuyla tedavi edilip ardından UV ışınlarına maruz bırakılan cildin üzerinde, bu işleme tabi tutulmamış cilde oranla kızarıklık ve şişliğin yüzde 38 daha az görüldüğünü bildirdiler; dahası bu işlem cildi birkaç gün daha korumaya devam etmiş. Neden dersiniz? Bitkideki sülforafan bileşikleri genellikle tam kapasiteyle çalışmayan hücrelerimizdeki koruyucu enzimlerin faaliyetini artırıyor, diyor bu araştırmayı yürüten Dr. Paul Talalay. Kansersavarlarınızı hazırda tutmak için akşam yemeğine bir bağ brokoli haşlamaya ne dersiniz?

Ç İ L E K L İ  S M U T İ
Kırışıklıklarla sıvı mücadeleye ne dersiniz? Aşağıda tarifini bulacağınız bu pembe güzelleştirici muhteşem bir cilt yumuşatıcısıdır. İçine koyacağınız buğday tohumu yaşlanmaya karşı E vitamini deposudur; keten tohumu güneşin zarar etkilerine karşı Omega-3 yağ asitleriyle savaşır ve çilek-yabanmersini-kiraz üçlüsünden gelen C vitaminine de cildiniz ne kadar teşekkür etse azdır. C vitamini kolajen üretimi için elzemdir ayrıca avokadodaki sihirli iyi yağlar kırışıklıklar için birebirdir.

M a l z e m e l e r

1 fincan yabanmersini
1 fincan çekirdeği çıkarılmış kiraz
1/2 fincan ezilmiş çilek
1/4 avokado, soyulup çekirdeği alınmış
2 çorba kaşığı buğday tohumu
2 çorba kaşığı ezilmiş keten tohumu
1/2 fincan yağsız yoğurt
1 fincan buz

Yapılışı. Smuti işte, smoothie diye yazılan kremamsı tatlı. Hepsini blendırda karıştıracaksınız. O kadar. Tarif üç kişiliktir.

Share This