Araştırmalar belirli vitamin ve minerallerin hormon seviyelerini artırabildiğini, sinir sistemini duyarlılaştırdığını ve cinselliği alevli tabakta cızırdattığını ortaya koyuyor. Bir daha, akşam yemeğinden sonra neden öyle aşka geliverdiğinizi merak ederseniz mönüye bir bakın bakalım, suçu üstlenecek yiyecekler var mı? Afiyet olsun!

Ç İ L E K

Görüntüsü bile seksi! Bu küçük kırmızı tatlı şeyler, nefis kokulu lezzetlerinin ardında kan dolaşımını hızlandıran antioksidanlar saklıyorlar.

Y U M U R T A

Kırın yiyin, çırpın yiyin; ister katı, ister kayısı, ister rafadan, kafadan B6 vitamini var yumurtada. B6 vitamini bedenin hormon düzeylerini dengeliyor ve stresle başa çıkmayı kolaylaştırıyor. İşyerinde gerginlik hat safhada, evde can sıkıntısı kol geziyor… Güzel bir ıspanaklı omletin tam zamanıdır. Ispanak, havuç, armut, ayçiçeği çekirdeği gibi yiyecekler de B6 bakımından zengindir.

E T

Etoburlar niye bu kadar neşeli olurlar? Demek ondanmış… Kırmızı et ve kümes hayvanlarının siyah eti prolaktin üretimini frenler. Prolaktin, yüksek düzeylere çıktığında aganigi işlerini yavaşlatan bir hormondur (açıklama bilimsel görünmüyor olabilir ama araştırma sonuçları öyle!). Sebzeseverler paniğe mahal yok,  siz de tutku ikramiyenizi işlenmemiş kahverengi pirinçten, tam buğday unundan ve peynirden (özellikle lor ya da tulum gibi ufalanan peynirlerden) alabilirsiniz. İngilizlerin gençken hafif, kremsi ve sürülebilen, yaşlandıkça gevrekleşen Lancashire peyiniri de tavsiye edilir.

S A R I M S A K

Tamam, nefesiniz saatler sonra bile iş gören bir kitle imha silahına dönüşür ama bu keskin kokulu baharat, kan damarlarını genişleterek başka organlarınızın iş görme kapasitesini de düzenler ve seks hayatınızı çeşnilendirir.

Ç İ K O L A T A

Bu kakao şekerlemesinin kadın türünün neredeyse tamamında bağımlılık yaratmasının elbet bir sebebi var. Bedenin dopamin akışını tetikleyen metilksantin adı verilen bir bileşik içeriyor çikolata. Bu da insanı (peki kadını) zevkten dört köşe edebilir ve kendisini adamın kollarında erirken bulabilir.

P O R T A K A L

C vitamini bakımından zengin yiyecekler sadece soğuk algınlığına karşı etkili değil; adama (peki, kadına da) fazladan bir iki tur attırabilirler. C vitamini oksitoksin seviyesini artırır. Oksitoksin aşk hormonu olarak da bilinir. Sloganı: sarılıp öpüşün bakalım.

Y U L A F

Bu kahvaltı tahılı pek o kadar seksi görünmüyor olabilir ama araştırmacılar (laboratuarlarının çöp tenekesi boş yulaf kutularıyla dolu olanlar) yulafın kandaki testosteron seviyesini fena halde artırdığını keşfetmişler. Sabah sevişenler el kaldırsın. El, dedik!

Z E N C E F İ L

Çayınıza koyabilirsiniz, kurabiyenize katabilirsiniz, suşinizin üzerine serpebilirsiniz. Bu Doğulu güzel metabolizmanızı öyle bir hızlandırır ki, cinsel enerjiniz vızır vızır bedeninizde dolanmaya başlar.

C E V İ Z

Ceviz yağ asitleri bakımından zengin bir yemiştir, yağ asitleriyse seks hormonlarının en önemli bileşiğidir. Akşama bir avuç ceviz mi? Ooo, hem de omletin üstüne!

B A L

Çayınıza şeker koymak âdetiniz var mı? Balla değiştirin. Balda, bolca boron var. Boron, kandaki libidosever testosteron hormonunu artıran bir mineral.

Share This