Çakra sistemi, bedende bulunan ve bilinçaltı zihnimiz tarafından etkilenen enerjilerin sembolik sunumudur. Yoga ve meditasyon, bu enerjileri uyandırmaya yarar. Bu sayede bedenimiz, zihnimiz ve ruhumuz en dengeli haline kavuşur. Beş bin yıllık Hint şifa geleneği Ayurveda, sağlığımızı, zindeliğimizi ve güzelliğimizi etkileyen çakraları -bedenimizde dönen yedi enerji çarkı- dengelemeye yardım eder.

 

B İ R İ N C İ  Ç A K R A

Z E M İ N L E Y E N

 

Aroma
Tefarik (Pogostemon cablin)
Vetiver (Chrysopogon zizanioides)
Akgünlük (Gummi olibanum)                  

Element
Toprak

Renk
Kırmızı


Birinci çakra kendimizi toprakladığımız, köklendiğimiz merkez çakradır; temel ihtiyaçlarımızla ilişkilidir. Kök çakramız dengede olduğunda enerjimiz iyidir; kendimizi güvende hissederiz; bedenimiz dinç ve sağlıklıdır. Kök çakramız dengede değilse uyuşuk ve miskin oluruz; değişime direniriz ve yavaş hareket ederiz.

Kök çakra meditasyonu

Daha zengin bir deneyim için tefarik, vetiver ve akgünlük bitkilerinden harmanlanmış öz yağlar kullanabilirsiniz.

Şimdi derin derin diyafram nefesi alıp vermeye başlayın. Nefes alırken alt karnınız şişsin, nefes verirken insin. Dikkatinizi omurganızın köklendiği noktaya getirin. Burası ilk çakradır ya da kök çakranız. Burası en temel ihtiyaçlarınızın merkezidir; kendinizi fiziksel bedeninize bağlamanıza, burada sağlam zemin bulmanıza yardım eder. Bu merkeze odaklanmışken usulca, girdap gibi dönen kırmızı bir çark canlandırın gözünüzde.

İzin verin zihniniz bedeninizin içine yerleşsin, hislerinizin farkında olun. Dikkatinizi ayaklarınıza getirin, şimdi ayak bileklerinize; bacaklarınıza ve kalçalarınıza getirin. Şimdi karnınıza odaklanın, sırtınıza, oradan omuzlarınıza ve kollardan aşağı inerek ellerinize gelin. Kök çakranız kafanızdaki düşünceleri uzaklaştırıp bedeninizin bilgeliğini dinlemenize yardım eder. Şimdi birkaç kez şu sözcüğü mırıldanın: “zeminleyen.”

Zeminlenmek size her ne ifade ediyorsa daha da zeminlenin, köklenin.

Kök çakranın mantrası

Lam, ilk çakranın mantra sesidir. Bu mantrayı, kök çakranızdaki titreşimleri fark ederek yüksek sesle ve uzatarak ihtiyaç duyduğunuz kadar tekrarlayın: LAAAAM

Nefes çalışması

Ateş nefesi — Hızla burundan verilen ve yavaşça alınan nefestir. Bu nefesi çalışırken,  burundan verme aşamasında konsantrasyonunuz karın kaslarınızda olsun; karnın alt kısmını hızla içeri çektiğiniz için nefes burnunuzdan hızla dışarı çıkacak. Bu nefes çalışması bedenin enerjiyle dolmasına ve tıkanıklığın açılmasına yardım eder.

On kez ateş nefesi alıp verin; birkaç kez normal nefes alıp verin; ardından on nefeslik ateş serisini tekrar uygulayın; şimdi bir iki dakika normal nefes alıp verin; son olarak on nefeslik çalışmayla seriyi tamamlayın. Ateş nefesinde enerji içeri girer toksinler dışarı çıkar.

Kök çakranın yiyecekleri

Kök merkezi en çok uyarıp canlandıran yiyecekler kırmızı renkli sebze meyvelerdir.

Günlük beslenmenize daha fazla kırmızı, mor, pembe meyve sebze dahil edin. Örneğin domates, karpuz, pancar, yabanmersini, kiraz, çilek, kırmızı elma, barbunya, turp, kırmızı tatlı biber, ahududu, kırmızı kabuklu patates gibi.

SAYFA-BOLUMU

İ K İ N C İ  Ç A K R A
B E S L E Y E N

 

Aroma
Sandal ağacı
Portakal
Sardunya

Element
Su

Renk
Turuncu

İkinci çakra, temel ihtiyaçlarımızın ötesine geçip başkalarıyla ilişki kurduğumuz merkezdir; yaşama gücünü, algıyı, duyarlılığı, esnekliği temsil eder. Sevinç ya da zevk çakrasıdır. Solar pleksus ismiyle de bilinir. Bu çakra dengede olduğunda enerjimiz istikrarlıdır, uyanık ve atiğizdir; duygularımızı bastırmayız ve beş duyumuzla da bağlantı halindeyizdir. Bu çakra dengede değilse, baskı, bastırma, içe atma halinde oluruz; duyularımızdan kopuk olduğumuz hissi hâkimdir.

Zevk çakrası meditasyonu

Daha zengin bir deneyim için portakal, sardunya ve sandal ağacından harmanlanmış öz yağlar kullanabilirsiniz.

Şimdi derin derin diyafram nefesi alıp vermeye başlayın. Nefes alırken alt karnınız şişsin, nefes verirken insin. Dikkatinizi karnınızın alt kısmına getirin, göbeğin hemen altına. Burası ikinci çakradır ya da zevk çakranız. Burası, içinde bulunduğunuz fiziksel dünya ile beş duyunuz aracılığıyla bağlantı kurmanıza yardım eden merkezdir. Beş duyunuzu niyet ederek, amaçlı bir biçimde kullanırsanız benliğinizi besler; özünüze dirlik, canlılık, neşe katarsınız. Bu merkezde usul usul bir girdap gibi dönen turuncu bir çark olduğunu canlandırın gözünüzde. Şimdi birkaç kez şu sözcüğü mırıldanın: “besleyici”

Besleyici olanın bütün varlığınıza hayat verdiğini, sizi yaşama sevinciyle doldurduğunu imgeleyin.

Zevk çakrasının mantrası

Vam, ikinci çakranın mantra sesidir. Bu mantrayı, zevk çakranızdaki titreşimleri fark ederek yüksek sesle ve uzatarak ihtiyaç duyduğunuz kadar tekrarlayın: VAAAAM

Nefes çalışması

Körük nefesi — Peş peşe burundan kuvvetlice verilip kuvvetlice alınan nefestir. Körük nefesi çalışmasını en fazla on tam nefes (al-ver) yapın.

Uyarı: Bu nefesi çalışırken başınız dönebilir ya da kendinizi sersemlemiş hissedebilirsiniz. Çalışmayı bitirdiğinizde bu his geçiverir. Başınız dönmeye başlarsa (diyelim altıncı tam nefeste oldu) nefes çalışmasını sonlandırabilirsiniz.

Körük nefes çalışması da bedenin enerjiyle dolmasına ve tıkanıklığın açılmasına yardım eder.

Zevk çakrasının yiyecekleri

Zevk ve yaşama sevinci merkezini en çok uyarıp canlandıran yiyecekler turuncu ve sarı renkli sebze meyvelerdir.

Günlük beslenmenize daha fazla turuncu ve sarı renkli meyve sebze dahil edin. Örneğin havuç, mango, kayısı, şeftali, portakal, mandalina, patates, balkabağı, ananas, GDO’suz bulabiliyorsanız mısır, muz, limon, sarı tatlı biber, ayva, kavun gibi.

SAYFA-BOLUMU

 

 

 

Ü Ç Ü N C Ü  Ç A K R A
N İ Y E T  E D E N

Aroma
Balsam köknarı
Lavanta
Limon

Element
Ateş

Renk
Sarı

Üçüncü çakra, niyetlerimizin, amaçlarımızın, arzularımızın yerleştiği motivasyon merkezidir. Güç, kuvvet, iktidar, takat, dayanıklılık çakrasıdır. Bu çakra dengede olduğunda kendimize güveniriz, motivasyonumuz güçlüdür, hevesimiz yerindedir ve yönümüzü kolayca tayin edebiliriz. Bu çakra dengede değilse zihinsel engellemelerle, tıkanıklıklarla boğuşuruz; gergin, sinirli ve sabırsız oluruz.

Güç çakrası meditasyonu

Daha zengin bir deneyim için köknar, lavanta ve limondan harmanlanmış öz yağlar kullanabilirsiniz.

Şimdi derin derin diyafram nefesi alıp vermeye başlayın. Nefes alırken alt karnınız şişsin, nefes verirken insin. Dikkatinizi karnınızın üst kısmına, midenize doğru getirin. Burası üçüncü çakradır ya da güç çakranız. Burası, özgüveninizle ve kimlik algınızla, kişiliğinizle bağlantı halinde olmanıza yardım eden merkezdir. Bu merkeze odaklanarak, niyetlerinizi ve eylemlerinizi düşünün, bir yandan da burada usul usul bir girdap gibi dönen sarı bir çark olduğunu canlandırın gözünüzde. Şimdi birkaç kez şu sözcüğü mırıldanın: “niyet”

Bu kelimeyi tekrarlarken mevcut bir durum için niyette bulunun.

Güç çakrasının mantrası

Ram, üçüncü çakranın mantra sesidir. Bu mantrayı, güç çakranızdaki titreşimleri fark ederek yüksek sesle ve uzatarak ihtiyaç duyduğunuz kadar tekrarlayın: RAAAAM

Nefes çalışması

Fısıltı nefesi — Burundan nefes alıp verirken boğazın arkasından hafif bir hırıltı çıkarılan nefestir. Fısıltı nefesine başlamadan önce, ağzınızdan “Haaaaa” sesi çıkartarak nefes alıp verin; bu sesi boğazınızın arka tarafını daraltarak çıkarın. Boğazınızı daraltmış haldeyken rahatça nefes alabildiğinize kanaat getirince ağzınızı kapatın ve aynı çalışmayı artık burnunuzdan nefes alıp vererek yapın. Bu nefes çalışması özellikle egzersiz yaparken çok işe yarar; dayanıklılığınızı ve aerobik kapasitenizi artırır.

Fısıltı nefes çalışması aynı zamanda odaklanma gücünüzü de artırır.

Güç çakrasının yiyecekleri

Güç merkezini en çok uyarıp canlandıran yiyecekler turuncu ve sarı renkli sebze meyvelerdir.

Günlük beslenmenize daha fazla turuncu ve sarı renkli meyve sebze dahil edin. Örneğin havuç, mango, kayısı, şeftali, portakal, mandalina, patates, balkabağı, ananas, GDO’suz bulabiliyorsanız mısır, muz, limon, sarı tatlı biber, ayva, kavun gibi.

SAYFA-BOLUMU

D Ö R D Ü N C Ü  Ç A K R A
A H E N K  Y A R A T A N

 

Aroma
Sandal ağacı
Mandalina
Palmarosa (Cymbopogon martini)

Element
Hava

Renk
Yeşil

Dördüncü çakra sempati, empati ve sevgi merkezidir. Kalp çakrasıdır. Bu çakra dengede olduğunda hem kendimize hem başkalarına sevgi ve şefkatle yaklaşırız; insanlarla aramızda sevgi bağı olduğunu hissederiz. Bu çakra dengede değilse depresyona gireriz; kendimizi bağsız, bağlantısız, şefkatten yoksun hissederiz.

Kalp çakrası meditasyonu

Daha zengin bir deneyim için sandal ağacı, mandalina ve palmarosa ile harmanlanmış öz yağlar kullanabilirsiniz.

Şimdi derin derin diyafram nefesi alıp vermeye başlayın. Nefes alırken alt karnınız şişsin, nefes verirken insin. Dikkatinizi göğsünüzün tam ortasına getirin. Burası dördüncü çakradır ya da kalp çakranız. Burası, sempati, şefkat ve sevgi merkezidir. Kalp çakranızdaki hisleri fark edin. Nasıl bir his duruyor orada? Şimdi bu merkeze odaklanarak, sevdiğiniz birini düşünün; eşiniz, sevgiliniz, arkadaşınız, ailenizden biri ya da kediniz köpeğiniz olabilir. Bu kişiyi düşünürken kalp çakranızın nasıl değiştiğini fark edin. Oradan yükselen duyguları ayırt edin. Bu kişiye odaklanmış haldeyken duygularınızın giderek güçlendiğini hissedin. Sevgi ve şefkat iyice yoğunlaşırken şimdi artık bu hisler kalbinizden taşıp bütün bedeninize, bütün varlığınıza nüfuz etsin. Şimdi sevdiğiniz kişiden düşüncenizi ayırıp sevgi duygusunun bedeninizde yarattığı hislere odaklanın. Kendinizi stres içinde ya da aşırı yorgun, hırpalanmış hissettiğiniz her zaman şu anda tecrübe etmekte olduğunuz duyguların sadece bir nefes ötenizde olduğunu hatırlayın. Göğsünüzün ortasında usul usul bir girdap gibi dönen yeşil çarka sadece bir nefes uzaklıktasınız.

Kalp çakrasının mantrası

Yam, dördüncü çakranın mantra sesidir. Bu mantrayı, kalp çakranızdaki titreşimleri fark ederek yüksek sesle ve uzatarak ihtiyaç duyduğunuz kadar tekrarlayın: YAAAAM

Nefes çalışması

Sıralı burun deliği nefesi — Burun deliklerinden birini sağ elin başparmağıyla ya da yüzükparmağıyla kapatıp diğer burun deliğinden alınan ya da verilen nefestir. Şimdi sağdaki burun deliğinizi sağ başparmağınızla kapatın, soldaki burun deliğinden nefes alın; sağ yüzükparmağınızla sol burun deliğini kapatırken başparmağınızı açın, sağ burun deliğinden nefes verin. Sağ burun deliğinden nefes alın parmakları değiştirin (açık olanı kapayıp kapalı olanı açarak) sol burun deliğinden nefes verin.

Bu tamamlanmış tek bir döngüdür. Bu döngüyü beş dakika kadar sürdürün.

Sıralı burun deliği nefesi, bedendeki enerji kanallarının temizlenmesini sağlar; endişeyi, gerginliği, asabiyeti giderir. En güçlü pranayama egzersizidir.

Kalp çakrasının yiyecekleri

Kalp merkezini en çok uyarıp canlandıran yiyecekler yeşil renkli sebze meyvelerdir.

Günlük beslenmenize daha fazla yeşil renkli meyve sebze dahil edin. Örneğin taze fasulye, brokoli, yeşil armut, yeşil elma, ıspanak, salatalık, marul, kereviz sapı, misket limonu, hindiba, kabak gibi.

SAYFA-BOLUMU

B E Ş İ N C İ  Ç A K R A
İ F A D E  E D E N

 

Aroma
Greyfurt
Biberiye
Ylang ylang (Parfüm ağacı)

Element
Uzay

Renk
Açık mavi

Beşinci çakra yaratıcılık, kendini ifade etme ve iletişim merkezidir. Boğaz çakrasıdır. Bu çakra dengede olduğunda içsel itimadımız vardır; kendimize inanırız, fikirlerimizi, görüşlerimizi, düşüncelerimizi kolaylıkla ifade ederiz. Bu çakra dengede değilse bencil oluruz; reddedildiğimiz, dışlandığımız hislerine takılı kalırız ve kendimizi ifade etmekte zorlanırız.

Boğaz çakrası meditasyonu

Daha zengin bir deneyim için greyfurt, biberiye ve ylang ylang ile harmanlanmış öz yağlar kullanabilirsiniz.

Şimdi derin derin diyafram nefesi alıp vermeye başlayın. Nefes alırken alt karnınız şişsin, nefes verirken insin. Dikkatinizi boyun çukuruna getirin. Burası beşinci çakradır ya da boğaz çakranız. Burası, iletişim, ifade ve yaratıcılık merkezidir. Bu merkeze odaklanmışken tam ortasında usul usul bir girdap gibi dönen açık mavi bir enerji çarkı hayal edin. Şimdi etkili biçimde iletişim kurmaya muktedir olduğunuzu imgeleyerek kendi kendinize şunu mırıldanın: “ifade ediyorum”

Boğaz çakrasının mantrası

Ham, beşinci çakranın mantra sesidir. Bu mantrayı, boğaz çakranızdaki titreşimleri fark ederek yüksek sesle ve uzatarak ihtiyaç duyduğunuz kadar tekrarlayın: HAAAAM

Nefes çalışması

Arı nefesi — Derin bir nefes alıp, nefesi yavaşça verirken arı vızıltısına benzer bir ses çıkarılan nefestir. Bu nefes çalışmasını, örneğin sinüsler, kulaklar ya da boğaz gibi belirli bir tıkalı alan üzerindeki titreşimlere yoğunlaşarak kendi ihtiyacınıza göre uyarlayabilirsiniz. Şimdi ciğerlerinizi derin bir nefesle iyice doldurun ve aldığınız bu nefesi iyice uzata uzata, ağır ağır burnunuzdan verin; nefesi verirken bir yandan da boğazınızdan arı vızıltısı sesi çıkaracaksınız.

Arı vızıltısı nefesi zihni sakinleştirir.

 

Boğaz çakrasının yiyecekleri

Boğaz  merkezini en çok uyarıp canlandıran yiyecekler mavimtırak mor renkli sebze meyvelerdir.

Günlük beslenmenize daha fazla mavimtırak mor renkli meyve sebze dahil edin. Örneğin yabanmersini, siyah üzüm, kuru üzüm, patlıcan, mürdüm eriği, böğürtlen, kırmızı lahana, kırmızı soğan ve incir gibi.

SAYFA-BOLUMU

 

A L T I N C I  Ç A K R A
İ Ç  Y Ü Z Ü N Ü  A N L A M A

Aroma
Turunç yaprağı (Petit grain)
Portakal
Sardunya

Element
Zihin

Renk
Lacivert

Altıncı çakra sezgi, içe doğma, hayal gücü ve kavrayış merkezidir. Üçüncü göz çakrasıdır. Bu çakra dengede olduğunda sezgilerimiz güçlüdür, sağlıklı bir zihin yapısındayızdır. Bu çakra dengede değilse aklımız bize engeldir, aşırı düşünürüz ve derinlikten yoksun oluruz.

Sezgi çakrası meditasyonu

Daha zengin bir deneyim için turunç yaprağı, portakal ve sardunya ile harmanlanmış öz yağlar kullanabilirsiniz.

Şimdi derin derin diyafram nefesi alıp vermeye başlayın. Nefes alırken alt karnınız şişsin, nefes verirken insin. Dikkatinizi alnınızın ortasına, iki kaşınızın arasına getirin. Burası altıncı çakradır ya da sezgi çakranız. Burası hayal gücünün, içe doğmaların ve kavramanın merkezidir. Bu merkeze odaklanmışken alnınızın tam ortasında usul usul bir girdap gibi dönen lacivert bir enerji çarkı hayal edin. Şimdi kendi kendinize şunu mırıldanın: “İç yüzünü anlıyorum.” Üçüncü gözünüze doğru yükselen bir duygu olursa farkına varın. Belirli bir konuya ya da iç görü ihtiyacı duyduğunuz bir duruma odaklanın. Sakin bir ruh halinde yumuşak nefesler alıp verirken odaklandığınız konuda size gelen yeni kavrayışları, sezgileri fark edin.

Sezgi çakrasının mantrası

Şam, altıncı çakranın mantra sesidir. Bu mantrayı, üçüncü göz çakranızdaki titreşimleri fark ederek yüksek sesle ve uzatarak ihtiyaç duyduğunuz kadar tekrarlayın: ŞAAAAM

ŞAAAAAAM (buradan dinleyebilirsiniz

Sezgi çakrasının yiyecekleri

İçe doğma merkezini en çok uyarıp canlandıran yiyecekler mavimtırak mor renkli sebze meyvelerdir.

Günlük beslenmenize daha fazla mavimtırak mor renkli meyve sebze dahil edin. Örneğin yabanmersini, siyah üzüm, kuru üzüm, patlıcan, mürdüm eriği, böğürtlen, kırmızı lahana, kırmızı soğan ve incir gibi.SAYFA-BOLUMU

 

Y E D İ N C İ  Ç A K R A

A Y D I N L A N A N

Aroma
Melekotu
Reçine
Akgünlük

Element
Bilinç

Renk
Mor

Yedinci çakra kendinden daha yüce bir şeyle bağlantı kurma, bilgelik ve aydınlanma merkezidir. Taç çakradır. Bu çakra dengede olduğunda sağlam, güçlü ve berrak oluruz; gönlümüz bulutsuzdur, içimiz yaşama sevinciyle doludur. Bu çakra dengede değilse benliğimizi yitirdiğimiz hissine kapılırız; ruhsal bir terk edilmişlik duygusu ve kâinatla bağlantısızlık hali yaşarız.

Taç çakra meditasyonu

Daha zengin bir deneyim için melekotu, reçine ve akgünlük ile harmanlanmış öz yağlar kullanabilirsiniz.

Şimdi derin derin diyafram nefesi alıp vermeye başlayın. Nefes alırken alt karnınız şişsin, nefes verirken insin. Dikkatinizi başınızın tepesine, “bahtiyarlık merkezine” getirin. Burası yedinci çakradır ya da taç çakranız. Burası bilgeliğin ve aydınlanmanın merkezidir; hayatın anlamı ya da amacı olduğu duygusuyla bağlantı kurmanıza yardım eder. Bu merkeze odaklanmışken başınızın tam tepesinde usul usul bir girdap gibi dönen mor bir enerji çarkı hayal edin. Şimdi kendi kendinize şunu mırıldanın: “bilgelik” ya da “aydınlanma”

Hayatın anlamı ya da amacı ile bağlantı kurarken sessizce kendi kendinize “Ben kimim?” diye sorun. Nefsinizden yükselecek cevaba tanıklık ederken sorun: “Ben kimim?”

Taç çakranın mantrası

Om, yedinci çakranın mantra sesidir. Bu mantrayı, taç çakranızdaki titreşimleri fark ederek yüksek sesle ve uzatarak ihtiyaç duyduğunuz kadar tekrarlayın: OOOOM

Taç çakranın yiyecekleri

Aydınlanma merkezini en çok uyarıp canlandıran yiyecekler mavimtırak mor renkli sebze meyvelerdir.

Günlük beslenmenize daha fazla mavimtırak mor renkli meyve sebze dahil edin. Örneğin yabanmersini, siyah üzüm, kuru üzüm, patlıcan, mürdüm eriği, böğürtlen, kırmızı lahana, kırmızı soğan ve incir gibi.

 

 

Kaynak: https://www.misterchakra.com/

Share This