New York Daily News’un haberine göre, geçtiğimiz hafta, Nisan ayında New York’ta yedi yaşında bir çocuk okulda aşırı yaramazlık yaptığı gerekçesiyle polis tarafından kelepçelenerek ambulansa bindirildi ve hastanenin psikiyatri servisine götürüldü.

Konuşma sorunları ve ruh halini etkileyen duygusal problemler yaşayan, ayrıca hiperaktif bozukluk (eski dilde “yaramazlık!”) teşhisi konmuş olan Joseph, New York Queens’te ilkokula giden, özel ilgiye ihtiyacı olan küçük bir öğrenci. O gün, sınıfta boyadığı Paskalya yumurtasının rengi istediği gibi olmayınca buna fena halde üzülüyor ve belli ki davranışlarıyla öğretmenlerin canını sıkıyor.

Okul yetkilileri çocuğu, rahat durmazsa onu hastaneye yollayacaklarını söyleyerek tehdit ediyorlar. Bunun üzerine küçük oğlan “Annemi isterim” diye tutturuyor.

Yetkililer anneye haber veriyorlar ve kadın da derhal okula geliyor.

Fotoğrafta Joseph, muhabire polisin kendisini nasıl kelepçelediğini anlatıyor

İşin aslı da ondan sonra ortaya çıkıyor.

Anne okula geldiğinde yetkililerin çoktan polis çağırmış olduklarını; polisin de “diğer çocuklar için tehlike oluşturduğu” gerekçesiyle oğlanı hastaneye götürdüklerini öğreniyor.

“Neden kelepçelemişler ki?” diye soruyor anne. “Neden işe polisi karıştırmışlar? O daha yedi yaşında!”

Davranışı nedeniyle daha önce de okul tarafından psikiyatrik değerlendirmeye tabi tutulduğu anlaşılan küçük çocuğun annesi, çocuğun herhangi bir tedavi görmediğini ama okulun çocuğu bir şekilde hep uzaklaştırmak istediğini, böylece bunu da başardıklarını söylüyor. Çünkü artık çocuğu o okula göndermesinin mümkün olmadığını belirtiyor.

“Tam bir travma yaşamış” diye anlatıyor. “Artık haberleri seyretmesine izin vermiyorum çünkü ne zaman polis görse ağlamaya başlıyor. Ambulans sesi duyduğunda kaçacak delik arıyor. Ve bu travmayı tetikleyen bir şey yaşadığında altına çişini kaçırıyor.”

Okul yetkilileri tek amaçlarının çocuğu ve sınıf arkadaşlarını korumak olduğunu söylüyorlar. Uygunsuz bir davranışta bulunduklarını düşünmediklerini belirtiyorlar.

New York polisiyse çocuğun elinde makas olduğunu; kendisi ve sınıf arkadaşları için tehdit oluşturduğunu söyleyerek kendisini savunuyor.

Share This