İnternetin hayatımıza girmesinden sonra reklam dünyasında medya yatırımı, bütçe sahibi şirketler açısından hemen değişmedi. TV reklamları başta olmak üzere, dergi, bilboard gibi klasik mecralarda reklam vermeye devam ediliyordu. Ancak internetteki reklam fırsatları o kadar hızlı gelişti ve günün neredeyse 6 saatini televizyon karşısında geçiren kitleler artık internette “takılmaya” o kadar çabuk adapte oldular ki, internet reklamcılığı –en azından Türkiye’de– bu değişime çok da hızlı ayak uyduramadı.

Bugün geldiğimiz noktada bu tablonun oldukça değişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki artık başarılı bir reklam kampanyası ile çok daha odaklı sonuçlar elde edilebiliyor. Uzun süre banner reklamcılığı ile karşı karşıya kalan biz hedef kitleler için artık basit internet reklamcılığı işe yaramıyor. Yaratıcı bir çalışma, özenle hazırlanmış bir video, binlerce kişinin “beğendiği” bir facebook sayfası bizim için önemli. Televizyonda kanaldan kanala geçiş hızı ile karşılaştırırsak, internette sayfadan sayfaya geçişimiz neredeyse milisaniyelerle ölçülecek boyuta geldi. Sonuç olarak internette gözümüz klasik reklamlara çoktan doydu. Peki yeni çıkan ürününüzü, şirketinizin herkesten farklı yaptığı işleri internette nasıl yayınlayacaksınız? Derdinizin çaresi son dönemde hayli revaçta olan animasyon videolar. Yeni bir dijital pazarlama aracı olarak baktığımızda animasyon video, bir buçuk dakikalık animasyon filmi ile bizi veya hizmetimizi en hızlı ve net biçimde anlatan yeni oyuncağımızdır diyebiliriz.

Türkiye’de animasyon video yapımı henüz emekleme aşamasında. Creatif ajanslar bu işi yavaş yavaş yapmaya başladıysa da, ortaya çıkanlar bir zamanlar TRT’nin yayınladığı yerli çizgi filmlerdeki hayal kırıklığının bir benzeri. Ancak tabi ki güzel işler de çıkıyor (Birkaç örnek görmek için buraya tıklayabilirsiniz.)

Artık hızlı ve kolay anlaşılabilir olan, kalbimize de giriyor. Animasyon video da tam bu amaca hizmet ediyor.

Share This