Çıkmaz bir sokak misali dertler sıralanır ardı sıra.
Nefes almak bile zor gelir o an insana,
Bir çıkış olmalı elbet aydınlığa.
Yeniden merhaba, merhaba hayata!

Merhaba yeni doğan gün ve gece parlayan yıldızlar!

Anlatacak o kadar çok şey var ki hayata dair. Her an bir deneyim, her nefes bir farkındalık sanki hayatımda.

Ne gecem gündüzümden daha aydınlık ne de gündüzüm gecemden daha karanlık!

Hayat kimi zaman zorluklarla kimi zamanda başarılarla çıksa da karşıma her an ayakta kalmalıyım. Eğer ki bir gün zorluklara göğüs geremez gücüm yetmez de düşersem bir an boşluğa hemen kalmalıyım ayağa. Doğrulmalı ve azimle tekrar mücadele etmeliyim karşılaştığım zorluklarla.

Hani derler ya ‘Düşmeden kalmayı öğrenemezsin.’ diye. Evet, gerçekten de durum böyle galiba. Önce dizlerin kanayacak biraz canın acıyacak ki öğreneceksin ayağa kalkmayı. Ama bu sefer her zamankinden daha güçlü basacaksın yere ve asla yenik bakmayacaksın hayata, ‘Merhaba’ diyeceksin.

Yeniden Merhaba Hayata!

Yeniden merhaba hayata sözünün en iyi örneklerinden biri yakın zamanda öğrendiğim kartalların yeniden doğuş süreci olsa gerek.

Kartallar kuş türleri arasında en uzun yaşayanlardır. 70 yıl yaşayabilirler. Fakat bu yaşa ulaşmak için 40 yaşında ciddi ve zor bir karar vermek zorundadırlar. 40 yaşına gelen kartalların pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve avlarını tutamaz hale gelir. Gagası uzar, kanatları yaşlanır, ağırlaşır ve uçması zorlaşır.

Bu durumda kartal iki seçimden birini yapmak zorunda kalır;
Ya ölümü seçecektir,
Ya da yeniden doğuşun meşakkatli sürecini göğüsleyecektir.

Yeniden doğuş süreci 150 gün sürmektedir. Eğer kartal bu yönde karar verirse dağın tepesinde uçmasına gerek olmayacak bir kaya duvara gider, bu kaya duvarda yeniden doğuş sürecine girer.

Önce gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda gagası sökülür ve düşer. Bir süre gagasının çıkmasını bekleyen kartal gagasının çıkması üzerine yeni çıkan gagasıyla pençelerini söker ve bir süre de pençelerinin çıkması için bekler. Bir süre sonra pençelerinin de çıkmasıyla bu kez kart tüylerini yolar. 5 ay sonra kartal kendisine 20 yıl veya daha uzun süre yaşam bağışlayan yeniden doğuş uçuşunu yapar.

İşte tıpkı kartallar ve diğer canlılar gibi bizlerde yaşam mücadelesinde birçok zorlukla karşılaşmaktayız. Ancak bu zorlukların hiçbiri yaşamımıza engel değil. Yeter ki bu zorlukları aşacak gücümüz, kendimize güvenimiz ve inancımız olsun.

Öyle ki kartallar misali biz de yeniden doğuşu gerçekleştirebiliriz. Bunun için gereken geçmişteki hatalarımızdan ders alıp deneyim kazanmak, olumsuzlukları hayatımızdan çıkarıp yaşamımızdaki her deneyimin yeniden doğuş olduğunun farkına varmaktır.

Eğer ki tüm bunları anlamlandırıp uygulamaya başlarsak hayata yeniden ‘Merhaba’ diyebilir, olmayacak sandığımız, başarabileceğimize inanmadığımız birçok şeyi gerçekleştirebiliriz.

Bu kısa ve anlamlı hayat yolculuğumuzda farkındalıklarla dolu bir yaşam geçirmeniz ve Yeniden merhaba hayata diyebilmeniz dileğimle.

Share This