Bahar sarhoşluğunu yaşamaya başladığımız bu dönemde hem biraz hafiflemek hem de değişen havaya uyum sağlamak için sağlıklı salatalar tüketebiliriz. İşte size sekiz lezzetli bahar salatası tarifi. Miktarları kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

1
Turp ve ceviz salatası

100 gram küçük kırmızıturpu (on beş tane) sekiz tane dövülmüş cevizle karıştırıp bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin ve üzerine biraz doğranmış zeytin koyun.

2
Fransız salatası

100 gram marulun üzerine yarım yemek kaşığı elma yahut üzüm sirkesi, bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı doğranmış soğan ekleyip hepsini güzelce karıştırın.

3
Körpe kırmızı pancar salatası

Beş altı tane körpe kırmızı pancarı rendeleyip iki yemek kaşığı krema ekleyin ve bir tutam kimyonla çeşnilendirin.

4
Fıstıklı arpacık soğanı salatası
50 gram arpacık soğanını doğrayın ve 50 gram dövülmüş fıstıkla karıştırın.

5
Cevizli, maydanozlu, naneli turp salatası

On beş tane küçük kırmızıturpu rendeleyin, doğranmış maydanozları ekleyin, biraz naneyle dereotu, bir tutam kimyonla altı yemek kaşığı dövülmüş ceviz veya fındık ekleyin. Hepsini iyice karıştın. Süslemek için marul yaprağı kullanabilirsiniz.

6
Ispanak salatası

Bir avuç körpe ıspanağı doğrayın; bir yemek kaşığı doğranmış kuzukulağı, bir yemek kaşığı doğranmış arpacık soğanı ekleyip iyice karıştırın. Üç yemek kaşığı dövülmüş fıstıkla bir yemek kaşığı yabanmersini ekleyin.

7
Yumurtalı ıspanak salatası

Bir yumurta sarısını yavaş yavaş bir buçuk yemek kaşığı tereyağı ekleyerek çırpın, sonra bir yemek kaşığı limon suyu ekleyin. İyice karıştırıldığında yoğun bir pelte kıvamında olmalıdır. Dövülmüş sarımsakla iki avuç dolusu doğranmış ıspanak ekleyin. İyice karıştırıp bir marul yaprağının üzerine koyun.

8
Kırmızı pancar yaprağı salatası

İki avuç körpe pancar yaprağını doğrayın. Sosu hazırlayın: Bir yumurta sarısını bir yemek kaşığı limon suyu, yarım çay kaşığı hardal, bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı doğranmış arpacık soğanı ile karıştırın. Sosu pancar yapraklarının üzerine dökerek iyice karıştırın.

Share This