Seks, hayatın bir parçasıdır ve dünyadaki en doğal şey olmalıdır. Hareket etmek ve nefes almak gibi, seks de sizi canlandırabilen ve hepimizin peşinde olduğu o harika esenlik duygusunu artırabilen bir enerji kaynağıdır. Zevk almak ve vermek herhangi birinin yaşayabileceği en doyurucu ve tatmin edici deneyimlerden biridir. Fakat eğer bu kadar doğalsa, neden bazen işler ters gider?

Pek çok insan hayatının bir döneminde cinsel sorunlar yaşamıştır. Bunun nedeni stres ve aşırı çalışma, yanlış bir ilişki içinde olma veya sadece teknik sebeplere bağlı olabilir. Kitabın bu kısmı cinsel sorununuzu tanımlamanıza yardım etmek ve bu sorunu halletmek için kendinize nasıl yardım edebileceğinizi göstermek için tasarlanmıştır.

Cinsel Sorunlar

Öyleyse bir cinsel sorun nedir? Genellikle seks hayatınızdaki bir şeyin istediğiniz gibi olmadığı anlamına gelir. Bu, hafif bir yılgınlıktan ağır bir bunalıma kadar çok çeşitli ruh hallerine ve duygulara yol açabilir. Bunu anlamak önemlidir, tıpkı çok çeşitli tepkiler olduğu gibi, cinsel sorunların şiddetinin de bir uçtaki hafif semptomlardan diğer uçtaki ciddi sorunlara kadar arada pek çok farklı dereceleri olan değişik seviyeleri olabilir. Ayrıca herkesin cinsel sorunu kendine özgüdür ve kendince çözmeye çalışır. Tüm bu farklılıkların ötesinde ortak bir nokta da cinsel sorunların üzüntü vermesi ve yardım almayı gerektirmesidir.

 Evliliğinin sona ermesi kırk bir yaşındaki Gary’nin kendine güvenini kaybetmesine yol açtı ve ereksiyon olamadığı tek gecelik bir ilişki de buna tuz biber ekti. Müşfik ve halden anlayan Louise onun güvenini kazanmasına ve tekrar ereksiyon olmasına yardım etti.

Ralph (32) ebeveynleriyle aynı evde yaşıyordu. Mastürbasyon yaparken kendini hiç rahat hissetmiyordu, onun için olabildiğince çabuk boşalıyordu. Ralph ancak ebeveynleri dışarıdayken kız arkadaşını eve götürüyordu ama yine de genellikle içine girdiği zaman birkaç vuruştan sonra hemen boşalıyordu. Bu her ikisinde de yılgınlığa yol açıyor ve ilişkilerini etkilemeye başlıyordu. Birlikte yardım almaya karar verdiler.

Liz beş yıldır Don’la evliydi ama cinsel birleşmeye girmemişlerdi. Liz vajina adalelerinin kasılmasına yol açan vajinismustan mustaripti ve Don içine girmeyi denediği her seferinde geriliyordu. Doktorlarıyla konuşmak Liz’leDon’ın sorunu anlamasına ve bunun üstesinden gelmenin yollarını araştırmasına yardım etti.

Psikoseksüel terapistlerin düzenli olarak tedavi ettiği en yaygın görülen sorunlar şunlardır:

Erkeklerdeki cinsel sorunlar:

  • Ereksiyon bozukluğu (ereksiyon olamama veya ereksiyonu devam ettirememe).
  • Erken boşalma.
  • Orgazm bozukluğu (boşalamama veya boşalmanın çok uzun sürmesi).

 Kadınlardaki cinsel sorunlar:

  • Vajinismus (Kas spazmları yüzünden cinsel birleşmeye girememe).
  • Disparöni (bir veya birkaç farklı neden yüzünden seksin acı vermesi).
  • Orgazm bozukluğu (cinsel birleşme, mastürbasyon veya her ikisi esnasında orgazm olamama).

Bunlara ilaveten hem kadınlar hem de erkekler cinsel isteksizlik yaşayabilir.

Share This