İlkokul ikinci sınıf öğrencisiyken, öğretmenimizin bazı favori öğrencileri vardı. Sadece bu öğrencilere soru sorar ve sürekli olarak onları överdi. Kendimi “ana karakterin yanında oturan bir misafir oyuncu” gibi düşünürdüm.

Şimdi düşününce, öğretmenim gerçekten bu öğrencilere ayrıcalık tanımış olmalı; çünkü ben bile çocukken bunu tam anlamıyla hissetmiştim. Sonradan öğretmenimizin rüşvet aldığının bilindiğini öğrendim. Bir defasında annemi okula çağırmış ve annem hiçbir hediye getirmeden geldiğinde annemi azarlamıştı.

Bu öğrencilere ayrıcalık tanımasının başka bir nedeni olmalıydı. Ancak o zamanlar yetişkinlerin de hatalar yapabileceğini bilmiyordum. Sadece “ben ana karakter değilim” diye düşündüm ve bu düşünce uzun süre benimle kaldı.

Bu dünyada, birçok tuhaf ve acınası insan var. Bu insanlar çocukken bizi yaralıyor ve çözümlenmemiş sorunlar gibi hâlâ peşimizi bırakmıyor.

İşte bundan ötürü birçok kişi şu anki sorunlarını geçmişine dayanarak yorumlar. Özgüvenimin olmamasının nedeni, o öğretmenin ayrımcılığıydı; geri kazanmamın nedeni ise ebeveynimin beni yetiştirme tarzıydı ve kendimi diğerlerinden aşağıda hissetmemin nedeni ise diğer çocuklar tarafından zorbalığa uğramamdı.

Bu kısma kadar doğru. Ancak şu anki sorunları geçmişten yola çıkarak anlamaya çalışmamızın nedeni, geçmişte kalıp gecikmiş bir telafi elde etmek ya da kendimize acıyıp sonunda talihsiz bir prenses muamelesi görmek değil; geçmişle gelecek arasındaki bu bağı kesip hayatımızda ilerleme kaydetmektir.

Bu dünyada acınası, beceriksiz ve olgunlaşmamış insanlar var ve ne yazık ki onlarla karşılaşmış olabiliriz. Ancak geçmişe bakarak görebileceğimiz gerçek, öğretmenimin sadece acınası olduğu, ebeveynimin deneyimsiz yetişkinler oldukları ve sadece ebeveyn olmak için bu dünyaya gelmedikleri ve çocukların henüz olgunlaşmadıklarıdır.

Ve o zamanlar, tüm bu gerçekleri
fark etmek için çok gençtim.
Ancak artık zayıf küçük çocuklar değiliz ve
ilerlemeyi hak ediyoruz.
Eğer geçmişimizde hapsolmak istemiyorsak,
geçmiş benliğimizi teselli etmeli ve
olgunlaşmamış herkesle vedalaşmalıyız.

Share This