Ürik asidin vücuttan atılmasını sağlayan temizleme işlemleri.
Bu işlemler osteoporoz, gut hastalığı, kronik romatizma, safrakesesi ve böbrek taşları, kansızlık, bazı nörolojik rahatsızlıklar, şeker hastalığı, şişmanlık, yüksek tansiyon, gastrit ve karaciğer rahatsızlıklarına karşı kullanılabilir. Zehirli ürik asidi vücudumuzdan atmak için en iyi yöntem düzenli limon suyu tüketimidir. Bu tedavi yöntemi, kronik romatizma durumunda sık sık tavsiye edildiği gibi iklimi farklı bir yere gitmeyi gerektirmez. Görece ucuz bir tedavidir ve olağanüstü sonuçlar elde edilmesini sağlar.
Bütün ihtiyacınız, bildiğimiz limondur. Tercihan ince kabuklu olanları seçin çünkü bunlar daha sulu olurlar. Taze limon suyu, havayla temas edip gün ışığına maruz kaldığında bileşimini hızlı bir şekilde değiştirir. Bu nedenle limonu önceden değil, kullanacağınız zaman sıkmalısınız.
Özellikle ekşiyi sevmeyenlerde, fazla limon tüketmenin mideyi rahatsız edeceği gibi genel bir yargı var. Sindirim sisteminde gerçekleşen fizyolojik işlemleri kavradığımız takdirde, bu tür endişelerin çok yersiz olduğunu kolayca anlayabiliriz. Limon suyu, daha ağzımızdayken, enzimlerin etkisiyle tatlılaşır. Midemize giden sitrik ve askorbik asitler, mide sıvısında bulunan hidroklorik aside kıyasla çok daha zayıftır. Dolayısıyla, midemizi kaplayan mukozaya herhangi bir zarar vermeleri söz konusu bile değildir. Tam tersine, gastrit ya da ülserden mustarip kişiler limon tedavisinden genellikle fayda görürler. Limon suyu C vitamini, mikroelementler ve hormonlar bakımından zengindir. Çözülemez tuzların ve sümüksü maddelerin vücudumuzdan etkili bir şekilde atılmasını sağlar. Her gün bir limonun suyunu sıkıp içmek, genç kalmamıza yardımcı olur. Limon suyu, östrojen benzeri fitokimyasal maddeler de içerir. Bu yüzden, yaşı ilerlemiş kadınlar için çok yararlıdır. Limon suyunda bulunan bazı kimyasal bileşikler enfeksiyon hastalıklarını önlemekte son derece etkilidir. Sonbaharın sonlarında ve ilkbaharın ilk günlerinde baş gösteren grip ve soğuk algınlığı salgınlarında koruyucu önlem olarak limon suyu içmeliyiz.

Limon suyu hem koruyucu hem de iyileştirici bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Koruyucu limon tedavisi
Aşağıda belirtilen miktarlarda limon suyu kullanın:
1. Gün – Bir limon – 10. Gün
2. Gün – ‹ki limon – 9. Gün
3. Gün – Üç limon – 8. Gün
4. Gün – Dört limon – 7. Gün
5. Gün – Beş limon – 6. Gün
Birinci günden beşinci güne kadar, her gün bir limon artırıyoruz. Beşinci günden itibaren ise her gün bir limon eksiltiyoruz. On gün boyunca toplamda otuz limonun suyunu içmiş oluyoruz.
Limon suyu aşağıdaki şekilde hazırlanabilir:
Limonları ortadan ikiye kesin. Her bir yarısının suyunu sıkarak, hiç şeker eklemeden için. Eğer saf limon suyunu içemiyorsanız suyla seyreltin ve bir çay kaşığı bal ekleyin.
Sıktıktan sonra kabuklarını atmayın. Limon kabuğu kalp, kan damarları ve beyin için çok değerli olan kimi fitokimyasal bileşenler ve uçucu yağlar içerir. Limon kabuklarını küçük parçalara bölerek bir kavanoza doldurun. Üzerine bal ya da şeker ekleyip buzdolabına kaldırın. On saat sonra, suyla karıştırarak çay veya kahve yerine içebileceğiniz mükemmel bir limon özü elde edeceksiniz.

İyileştirici limon tedavisi
Limon suyunu iyileştirici amaçla kullanacağınız zaman yalnızca saf halde tercih edin. Su ekleyerek seyreltme yoluna gitmeyin. şeker veya bal eklemeyin. Bu yöntemde de limon suyu her defasında taze olarak hazırlanmalı. Limon suyunu yemek yemeden yarım saat önce veya yemek yedikten bir saat sonra için. Sizin için hangisi uygunsa o saatte tüketin. Kronik, ciddi hastalıkları iyileştirebilmek için tedavi süresince toplam iki yüz limonun suyunu içmemiz gerekir. Bu sayı sizi şaşırtabilir. Bu miktarın içereceği sitrik asidi düşünmek bile kimilerinin ağızlarında ekşi bir tat hissetmesine neden olur. Ama rakamda bir hata yok. Hatta daha fazlası bile olabilir. Ama en az iki yüz limonun suyunu içmeniz gerekir.

Uygulamalarım sırasında, bol miktarda limon suyu içtikleri için sağlıklarının gayet yerinde oluşunun tadını çıkaran yüzlerce insanla karşılaşmışımdır. Ben günde on bardağa kadar limon suyu içerim. Bu miktar, yaklaşık olarak kırk limonun sıkılmasıyla elde edilir. Denediğiniz zaman bunda korkacak bir taraf olmadığını göreceksiniz. Midede çok fazla sitrik asit bulunması, ender olarak bağırsak işlevlerinde düzensizliğe yol açabilir. Böyle durumlarda, vücudumuz limon suyuna alışıncaya kadar, geçici olarak koruyucu limon tedavisi dozlarına geçip, sonra yeniden iyileştirici limon tedavisi dozuna dönebiliriz.

İyileştirici limon tedavisinde aşağıdaki dozlar önerilir:
1. ve 12. Gün – Beş limon
2. ve 11. Gün – On limon
3. ve 10. Gün – On beş limon
4. ve 9. Gün – Yirmi limon
5, 6, 7 ve 8. Gün – Yirmi beş limon
İyileştirici tedavide on iki gün boyunca toplamda iki yüz limonun suyu tüketilir. Günlük miktarlar üç ila beş dozaja bölünerek alınmalı. Bazı insanlar 5, 6, 7 ve 8. günlerde tüketilmesi gereken bir litre limon suyu karşısında dehşete düşüyorlar. Oysa iki litre elma ya da portakal suyu içmek kimseyi korkutmaz. Limon sadece biraz daha ekşi olan, bir başka meyvedir.

İyileştirici yöntem kalsiyum taşlarının tedavisinde kullanılabilir. Limon suyu kalsiyum taşlarına karşı en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Terapi süresince böbreklerin çalışmasında dikkate değer bir artış olur. İdrarınızın rengi koyulaşabilir. Bir kavanozda beklettiğinizde, ürik tuzlardan oluşan kırmızımsı bir tortunun çöktüğünü görürsünüz. Tedavinin başlangıcında, bir litre idrarda ciddi miktarda tortu biriktiği görülebilir. Bu, tedavi sayesinde ürik asidin vücudunuzdan hızla uzaklaştığı anlamına gelir. Tedavinin sonlarına doğru, uzun süre bekletseniz bile artık idrarınızın dibinde kırmızımsı tortu birikmez. Bu da vücudunuzda artık ürik asit fazlalığı kalmadığını gösterir.
Limon suyu tedavisi, vücudunuzdaki vitamin eksikliklerini tamamlamak için de kullanabileceğiniz en etkili yoldur. Hepimiz kronik vitamin eksikliğinden mustaribiz. Özellikle de sigara içenlerimiz. Çünkü bir tek sigara içmek, almamız gereken günlük miktarın dörtte birine tekabül eden 25 mg C vitaminini tahrip eder. Hâlâ sigara içen çok kişi var. Limon suyunun müthiş faydası vardır çünkü vücudumuzda kendine özgü tuzlar oluşturan kalsiyum ile tepkimeye giren tek asit, sitrik asittir. Bu tuzlar çözündükçe, vücudumuz kalsiyum ve fosforu bünyesine almaya başlar. Bu da metabolizmayı normalleştirip kemik dokularını yeniler.
Sitrik asit, aynı zamanda, karmaşık sindirim süreçlerimizin ürünlerinden biridir. Bu asidi limon suyu olarak aldığımız takdirde, susuzluğu gidermenin yanı sıra, vücudumuzun enerji tasarruf etmesine de yardım etmiş oluruz. Tasarruf edilen enerji daha sonra kemiklerimizdeki, eklemlerimizdeki, kaslarımızdaki ve kan damarlarımızdaki tuzlu tortuların ortadan kaldırılması için kullanılır. Sitrik asit aminlerle tepkimeye girdiğinde negatif yüklü aspartik asit oluşturur. Limon suyu tedavisiyle vücudumuzda oluşturulan doğal aspartik asit çok değerlidir. Hastalıkları tedavi etmek için ilaç şeklinde verilen aspartik asit hapları, daha önce değindiğimiz gibi, yapay aspartik asittir.
Şimdi size limonun yararları hakkında daha başka bilgiler de vereceğim. Boğazınız ağrıdığı zaman, 15 dakikada bir, ince bir dilim limonu ağzınıza alarak emin. Az miktardaki seyreltik sitrik asit bile mikropları öldürmeye yeterlidir. Eğer dişeti rahatsızlığından mustaripseniz ya da dişetleriniz ağrıyorsa, iki hafta süreyle, ılık suya limon sıkarak hazırlayacağınız bir karışımla sabah akşam ağzınızı çalkalayın.
Limon, saçları güçlendirmekte de çok faydalı ve etkilidir. Eğer kepek sorunu yaşıyorsanız ya da saçlarınız zayıfsa, başınızın derisine on gün süreyle, günde bir defa bir dilim limonla masaj yapın. Bu, saçlarınızı güçlendirecek ve kepek oluşumunu engelleyecektir.
Limon suyu, aşağıda tarif edildiği gibi kullanıldığı takdirde, aşırı terlemeye karşı da çok yararlıdır.

İki litre suya dört çay kaşığı yemek sodası atarak ayaklarınız için sıcak bir banyo hazırlayın. Bu banyoda ayaklarınızı 15-20 dakika bekletin. Ayaklarınızı kuruladıktan sonra, ayak parmaklarınızı ve parmak aralarını bir dilim limonla güzelce ovun. Limon suyuna batırılmış pamukları gün boyunca ayak parmaklarınızın aralarında da tutabilirsiniz. Bunu birkaç gün boyunca yinelediğiniz takdirde, aşırı terleme sorununuz çözülecektir. Limon suyu ile sık sık temas etmenin bir yararı da, ellerinizin ve tırnaklarınızın durumunun daha iyiye gidecek olmasıdır.

Eğer vücudunuzda kabarcıklar varsa, bunların üzerine bir dilim limon koyup bir gece bekletin. Sabahleyin kabarcık yumuşamış olacak ve temizlenmesi kolaylaşacaktır. Teninizdeki çilleri azaltmak içinse koruyucu limon tedavisini uygulayın.

Kısaca, limon suyu, pek çok sağlık sorunu için son derece yararlıdır. Limon suyunu kendi vücudunuzda deneyerek, bu faydaları bizzat teyit etmenizi tavsiye ediyorum.

İyileşmeyecek Hastalık Yoktur Kitabından…..

Share This