Uzun süreli iyileşmeye giden yolda sevgi gerekir. Ve sevgiyi tanımlamak, tanımak ve deneyimlemek sizinle başlar.

Sağlıklı sevgi istiyorsanız, önce sağlıklı olmalısınız.

Kendinizi sevmek, kim olduğunuzu bilmek ve size karşı saygılı olmayan muameleyi asla kabul etmemek demektir.

İyileşme Anı

İyileşme sevginin sonucunda olur. Sevginin bir işlevidir. Sevginin olduğu her yerde şifa vardır. Sevgi olmayan yerlerde ise varsa bile çok az şifa vardır. Kötülüğün üstesinden gelmek sevgi ile olabilir, yaşam sevgisiyle. Bu yöntemin her adımında sadece gerçeğe olan sevgiye değil, aynı zamanda sıcaklık, ışık ve kahkahayla dolu anlık gelişen keyif, neşe ve ihtimamın olduğu bir yaşam sevgisine teslim olunmalı.-Scott Peck

 Sevgi Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Ailemizin bizim için savaşmak ya da bizi korumak yerine, kendimiz olduğumuz için sürekli ve ısrarla bize karşı savaştığı, sahte bir sevgi ortamında büyüdüğümüzde, sevgi, sevgi gibi gelmez. Sevginin canımızı yaktığını öğreniriz. Aynı şekilde çocuklar, ebeveynlerinin onlara gösterdiği saygıyla kendilerine saygı duymayı öğrenir. Eğer bize saygıyla davranılmazsa, kendimize nasıl saygı göstereceğimizi öğrenemeyiz. Yetişkinler olarak toksik insanlarla girdiğimiz her türlü ilişkinin nedeni, kendimize olan bu saygı eksikliğidir. Bilinçsiz olarak her türlü sağlıksız bağlantıyı seçeriz. Bu dinamikleri ne kadar çok çekersek, kendimizde doğal olarak yanlış bir şey olduğuna o kadar çok inanırız. Bu yüzden başkalarının sevgisini ve kabulünü sağlama almak için kendimizi değiştirmeye çalışma davranış kalıbını tekrarlarız.

Sevginin ortaklık ve karşılıklılık kavramlarıyla işleyen bir işbirliği olduğunu anlamalı ve kabul etmeliyiz. İlişki, sadece bir kişinin ihtiyaçlarını karşılamak için haksız şekilde yürütülmez. Sevgi tehdit etmez veya talep etmez. Sevgi yumuşak ve kolaydır. Her insanın kendi bireysellik ve bağımsızlık ihtiyaçları için alan tanınır. Sevgi hesap tutmaz. Sevdiğimizde ve karşılığında sevildiğimizde, ihtiyaçlar tahmin edilir ve bunlara hazırlıklı olunur. Partnerimiz için çok kolay fedakârlıkta bulunabiliriz. Sevgi samimiyse, partnerimiz için yaptığımız fedakârlıklar bizi yormaz ya da kızdırmaz, çünkü bizim için de aynı ölçüde fedakârlık yapılır.

İyileşme Anı

Sevgi insanlara zarar vermez. Toksik insanlar zarar verir.

Eksik insanlarla birlikteyken, onları inşa etmek için o kadar çok zaman harcarız ki, bizim açımızdan sağlıklı olan her şeyi feda ederiz. Bu asla uzun vadede yürümez. İlişkilerimizde olmamız gereken kişi olamazsak, adaletsiz ve baskıcı bir duygusal hapishanenin içine düşeriz. İlişkiler tek yönlü sürdürülemez. Tek yönlü ilişkilerde kalırsak, kendi sonumuzu hazırlarız.

En iyisine layık olduğumuz, yeterince iyi olup olmadığımızı sürekli sorgulamak yerine, kendimiz olup iyi hissetmeyi hak ettiğimiz bakış açısına bağlı kalmalıyız. Sadece diğer insanlar için değil, kendimiz için de şefkatli bir endişe duymalıyız. Başkaları için cömertçe yaptığımız her şeyi kendimiz için de yapmalıyız. Bunu hak ediyoruz.

Kendimizi sevdiğimizde, diğer tüm sağlıklı ilişkiler oradan filizlenir. Bu nedenle, hayatımızda seveceğimiz en önemli kişi, her zaman kendimiz olmalıyız. Yanlış insanları sevmeye odaklandığımızda kendimizi sevmenin izini kaybetmek çok kolaydır. Sevdiğimiz şeyler, insanlar, kariyerimiz, dostluklarımız… Her şeyden uzaklaşırız. Böyle yaşamak korkunçtur, çünkü toksik insanların olmamızı istediğini düşündüğümüz kalıplara uymaya çalışarak arzularımızdan koparız. Özgünlüğümüze geri dönmeliyiz; kendimizi sevmeye başladığımızda, bizi inciten insanlardan özümüzü geri kazanırız.

Sevgi acı verici olmamalı, yardımcı olmalıdır. Sevgi takdir eder ve kabul eder. Sevgi saklanmaz, yalan söylemez veya gizlemez. Açık ve savunmasızdır. Sevgi varsa, mümkün olduğunca çok dürüstlük, doğruluk ve ekip çalışması ile yaşamdaki daha zor zamanları atlatma taahhüdü vardır. Eğer bunu yaşamıyorsak, sahip olduğumuz şeyin sevgi olup olmadığını sorgulamalıyız. Karşımızdaki şeyin ne olduğunu anlamanın anahtarı, çoğunlukla nasıl hissettiğimize nesnel olarak bakmaktır. Yıpranmış ve tükenmiş hissediyorsak, daha iyisini hak ediyoruz. Kendimize iyi ve dolu dolu bir yaşam sağlayabilecek tek kişi biziz, bunun yolu da zor değişiklikler yapmaktan geçiyor. Kendimizi ve geleceğimizi bu değişikliklere değer görmeliyiz.

İyileşme Anı

Kendimizi sevmekteki asıl amaç, geri dönmek değil ileri gitmek olmalıdır.

İleri adımlar atmaya kendimizi adamalıyız. Şefkatle kendimize, değer duygumuzu yeniden inşa etmeye odaklanmalı ve bu olumsuz, manipülatif ve hapsedici toksik aile dinamiklerinde hissetmeye koşullandığımız yalnızlık ve endişe duygularını bırakmalıyız.

Bu dinamiklerden çıkmak cesur bir kendini sevme eylemidir.

Bağları kopardıktan sonra sevgiye ihtiyacım vardı, bu yüzden bana yardımcı olması için terapistimle ve bir iş yaşamı koçuyla çalışmaya başladım. Bu iki destekle duygusal anlamda ayaklarımın üzerinde durup kendim ve işim için daha fazla fırsat yarattım. Terapistimi kadın, iş yaşamı koçumu erkek seçtim. Hem anne hem de baba ile bağlantım olmadığı için onların yerine bu iki kişiyi vekil seçtim. Toparlanmama ve acımı iyileştirmeme yardımcı oldular. Ayrıca kendime tekrar inanma ihtiyacımı da desteklediler. İkisinden de çok şey öğrendim. Doğru şekilde nasıl sevileceğimi ve ilişkilerimi nasıl azaltacağımı öğrendim. İyileşirken benim gibi başka iyi insanlar olduğunu görmeye başladım. Özlem duyduğum ve hak ettiğim sağlıklı biçimde sevmek ve sevilmek için kendime izin vermeyi öğrendim. Desteklerimle birlikte daha fazla insanı ve fırsatı kendime çektim. Dramı, manipülatifoyunları ve beni istismar eden insanları geride bıraktım. Ayağa kalktım ve ilerlemeye devam ediyorum.

İyileşme Anı

Toksik insanları ait oldukları yerde, geçmişinizde bırakın.

Share This