Tatlılarımızı çoğu kez yemeklerden sonra, midemiz zaten doluyken yeriz. Bütün tatlılar; pastalar, kekler, dondurmalar, meyveler, şekerlemeler, bisküviler vb. başka yiyecek gruplarıyla bir araya geldiklerinde çok kötü bir karışım oluşturur. Zaten dolu mideye giden tatlılar sindirim işlemini yavaşlatır ve sindirim kanallarımızda mayalanmaya neden olurlar.

Eğer bir dilim kek veya pasta yiyecek olursanız, ardından bol miktarda çiğ sebze yiyin. Dondurmalar başka yiyeceklerle karıştırılmamalıdır; dondurma yedikten sonra iki üç saat başka hiçbir şey yemeyin.

Soğuk tatlılar (dondurma ve soğuk meşrubatlar) midemize komşu organların soğumasına ve sonuç olarak bu organlara gelen kan miktarının azalmasına ve dolayısıyla kramplara neden olur. Sindirim işleminde kullanılan enzimler 37 °C ve üstündeki sıcaklıklarda işlev görür. Bütün soğuk gıdaların sindirilmeden önce bedende ısıtılması gerekir ve bu da fazladan enerji gerektirir. Dondurma ve soğuk içecekler kadınlarda ortaya çıkan yumru ve kistlerin, erkeklerde oluşan prostat iltihaplanmalarının nedeni olabilirler. Bu tür yiyecekleri çok seyrek olarak ve yalnızca sıcak mevsimlerde tüketmek en iyisidir.

Aslında en doğrusu tatlı yemekten kaçınmaktır ama bu pek çoğumuz için neredeyse imkânsız olduğuna göre bari sağlıklı tatlılar yiyelim. İşte size sağlıklı ve lezzetli tatlı tarifleri:

Çocuklar için sağlıklı şekerleme

Biraz kurutulmuş mürdüm eriğini, kayısıyı ve inciri ılık suya koyup altı-sekiz saat bekletin, sudan çıkarıp içlerini cevizle doldurun (ayrıca bala bandırıp üzerlerine kepek serpebilirsiniz).

Çocuklar için şekerleme çubuğu

25 gr. kavrulmuş ay çekirdeği,
25 gr. çekirdeksiz kuru üzüm
25 gr. kurutulmuş mürdüm eriği
25 gr. ceviz
iki adet incir
Çekirdeği, kuru üzümü, mürdüm eriğini, cevizi ve incirleri öğütün. Öğüttüğünüz malzemeye iki yemek kaşığı bal ilave edin. Şekillendirip buzdolabında on iki saat bekletin. Sonra çubuklar halinde kesin. Buzdolabında saklayın.

Çocuklar ve erişkinler için sağlıklı bir tatlı

150 gr. elmayı rendeleyin, yarım portakalın suyunu çıkarın, on tane ceviz ve iki yemek kaşığı bal ekleyin ve hepsini iyice karıştırın.

Elmalı beze

İki üç tane elmayı rendeleyip, bir yemek kaşığı suda eritilmiş bir yemek kaşığı bal ekleyin. İyice karıştırın. Ayrı bir yerde yumurta aklarını bir yandan yavaşça limon suyu ekleyerek iyice çırpın. Hepsini karıştırın ve yeniden çırpın. Üzerini şeftali, armut, çilek, taze ahududu veya kuş üzümü ile süsleyebilirsiniz (hayal gücünüzü kullanın!).

Elma topağı

İki yumurtanın beyazıyla sarısını ayrı ayrı çırpın. Karıştırıp tekrar çırpın. Bir yemek kaşığı balı, bir yemek kaşığı ılık suya iyice karıştırın. Üç tane tatlı elmayı rendeleyip iki çay kaşığı limon suyu ekleyin. Hepsini birbirine karıştırıp yeniden çırpın. Taze meyvelerle süsleyin (ahududu, böğürtlen, portakal veya greyfurt dilimleri).

Bal keki
30 gram limon suyunu 60 gram dövülmüş ceviz veya fındıkla karıştırın. Yarım saat beklettikten sonra iki yemek kaşığı balla 60 gram pirinç unu ilave edin (pirincinizi kendiniz öğütün). Hepsini iyice karıştırıp kurabiye gibi şekillendirin. Üzerlerine biraz öğütülmüş, kavrulmuş ay çekirdeği koyun.

Share This