Prof. Mikhail Tombak

Her tat bedenimizde başka bir organı harekete geçirir:

Ekşi tat karaciğeri; tuzlu böbreği; acı kalbi; tatlı pankreası; kekre akciğerleri ve keskin de kalınbağırsağı.

Sağlıklı olmanın keyfini sürmek isteyenler hiçbirisini abartmadan, bu altı tadın hepsini içeren besinleri tüketmelidir. Böylesine bir beslenme rejimi bedenimizin enerjisini uyumlu bir şekilde harekete geçirir. Kilo almayı engellemek isteyenler yemeklerinde bu tatları ustalıkla karıştırarak bunu yapabilirler. Tatlar dünyası çok ilginç ve geniştir. Aşağıdaki kısa bölüm yalnızca bazı insanların merakını tetiklemeye ve hepimizin her gün haşır neşir olduğu yiyecekler hakkında bilinmesi gereken hâlâ daha ne kadar çok şey olduğunu göstermeye yarayabilir.

Sindirim ateşi

Antik çağlarda köklü baharatlar ağırlıklarınca altın değerindeydi. Bunlardan küçük miktarlar yemeklere eklenir, sindirim birkaç kat daha kolaylaşır ve sindirim sisteminin iyileşmesi sağlanırdı.

Yaşlandıkça yiyecekleri sindirme yeteneğimiz zayıflar. Yetişkinler olarak, gençken nasıl da her şeyi yiyebildiğimiz hakkında konuşmaktan hoşlanırız. Yaşlandıkça sık sık mide rahatsızlıkları, bağırsak bozuklukları ve bütün bedenimizde bir ağırlık hissetmek gibi deneyimler yaşarız.

Doğu felsefesine göre, kötü sindirim hastalıkların ana nedenidir. Doğu’da, sindirim ateşi kavramı bu ilişkiyi açıklamak amacıyla kullanılır. Eğer ateş güçlü ve parlaksa (genç yaşlarımızdayken olduğu gibi), yiyecekler toksik kalıntılar bırakmaksızın iyi sindirilir. Hücreler gerekli besinleri alır ve beden sağlıklıdır. Sindirim ateşi yaşlılıkla zayıfladıkça, sindirim tam anlamıyla yapılamaz ve toksinler oluşur; toksinlerin oluşumu da bizi her türlü hastalık riskiyle yüz yüze bırakır.

Zayıflayan sindirim ateşini canlandırmak için yemeklerimize şu ürünleri ekleyebiliriz: karabiber, kırmızıbiber, kakule, tarçın, karanfil, hardal, bayır turpu, zencefil ve doğal tuz.

Bu ürünlerden az miktarlarda yemeklerden önce, yemeklerle birlikte veya yemeklerden sonra tüketmek suretiyle iştahımızın açılmasını sağlayabilir veya bedenimizin sindirim işlevlerini harekete geçirebiliriz. Özellikle soğuk mevsimlerde baharatlara ihtiyaç duyarız. Yaşlı insanlar ve sindirim sorunu olan herkes, yiyeceklerine baharat ekleyerek büyük yarar görebilir.

Hepimiz sindirimimizi canlandırmak için yemeklerimize ve çayımıza bir miktar zencefil eklemeliyiz. Zencefil, Uzakdoğu’da bedenimizin sindirim işlevlerini en fazla iyileştiren ürün olarak kabul edilir.

Share This